Elektrik & Elektronik

Pusula Nedir Nasıl Yapılır

Pusula Nedir Nasıl Yapılır

Pusula yeryüzünde çok eski zamanlardan beri kullanılan bir yön tespit cihazıdır. Genel olarak iki farklı sistemde yer belirlemeye yararlar. Bu sistemler manyetik pusula sistemler ve kayroskobik pusulalı sistemler olarak iki kısımda incelenir.

Dünyanın Manyetik Alanı

Dünyanın bir manyetik alanı vardır ve bu manyetik alana göre pusulalar yol gösterirler. Dünyada en yaygın olarak kullanılan Pusula dünyanın manyetik alanına göre çalışan manyetik pusulalardır. Sistemi son derece basittir. Temel bileşeni bir mıknatıstan oluşan hareketli bir parçadır. manyetik alan içerisinde var olan pusula iğnesi çok hassas bir yapıda ve serbestçe hareket edebilecek şekilde pusulanın gövdesine yerleştirilmiştir. İğne, serbest kaldığı zaman daima aynı yönü göstermektedir. Yeryüzü yapı itibariyle bir uç kuzey kısmı diğer üç güneye uzanan devasa bir mıknatıs olarak düşünüldüğünde dünyanın manyetik alan etkisi Pusula iğnesinin de kuzeye doğru yönelmesine neden olmaktadır.

pusula-

Pusula Denizcilerin Yol Göstericisi

Aslında Pusula denizcilerin çok işine yaramaktadır. Eski denizciler çok küçük bir mıknatıs taşını herhangi bir çöp üzerine koyup su üzerine bıraktıklarında çöpün dünyanın manyetik alan hatları ile aynı hizaya geldiğini ve bir ucunda kutup yıldızını gösterdiğini fark etmişlerdir. Bu buluş çok basit görünse de çok önemli bir buluştu. Mıknatıs taşına uzun bir süre temas ettirilen bir basit düzenekli iğnenin Kuzey ve Güney istikametini gösterebilmesi yön tayininde büyük yararlar sağlıyordu.

Hem Avrupalı Denizciler hem de Çinliler 1100’lü yıllarda Pusulayı ayrı ayrı keşfetmişlerdir. Denizciler için, askerler için sivil havacılar için ve yolunu kaybetmiş ormancılar için ya da çöl bedevileri için Pusula hayati bir öneme sahiptir.

Pusula Çeşitleri

Aynalı pusulalar kutu şeklinde pusulalar standart plakalı pusulaları ve modern şekilde dizayn edilen pusula çeşitleri vardır. En çok kullanılan Pusula çeşidi aynalı pusulalar ve Standart pusulalar da iki farklı sapma söz konusudur. Bunlardan ilki doğal sapmadır. Diğeri ise yapay sapmadır.

Kayroskop Tip Pusulalar

Kayroskop tip pusulalar manyetik tesirlere duyarsızdırlar. Basitçe ortasından asılan ve elektrik uygulanarak dönme hareketi kazandırılan bir düzenekten oluşmaktadır.

 

1 Comment
  1. şebnem 2 sene ago
    Reply

    bu sitenizi çok beğendim çok güzel olmuş harika. Çok teşekkür ederim.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like