Qualcomm Snapdragon İşlemci Sorunu

Qualcomm Snapdragon İşlemci Sorunu

Akıllı telefonların en akıllılarından olan  amiral gemisi üst düzey telefonlarda kullanılan Qualcomm Snapdragon 810 işlemcisi milyarlarca dolar kayıplara sebep olabilecek bir sorunla karşı karşıya. Kore medyasında da teknoloji haberleri yapan ilgili sitelerde bu sorun gündeme getirilmişti. Samsung firması artık Qualcomm firması ile çalışmayacağını belirtti ve tüm iş bağlantılarını askıya aldı.

qualcomm

Qualcomm Snapdragon 810 işlemci belli bir frekansın üstüne çıktığında aşırı ısınmaya başlıyor. İşlemci ısınma sorunu Qualcomm için büyük kayıplara yol açabilir. Daha şimdiden 3000 çalışanın işten çıkarılması gündeme geldi. Ayrıca Çin bu firmaya rekabet dışı eylemlerde bulunduğu gerekçesiyle 970 milyon dolar ceza kesti. Dahası Qualcomm için 2015 yılı satışların düştüğü iş anlaşmalarının iptal edildiği ve cezaların üst üste geldiği çok kötü bir süreç geçiriyor.

qualcomm3

Akıllı telefonlar için işlemci üreten Qualcomm firmasının aşırı ısınan Snapdragon 810 işlemci için yeni testler yapmaya başladı. Sorunun büyük oranda yerleştirilen transistörlerin hatalarından kaynaklanıyor. Belli bir frekans üzerine çıktığında ısınmaya başlayan bu özel işlemcinin sorunlarının giderilmesi için çalışmalar hızla sürdürülüyor. Teknoloji dünyasında büyük bir söz sahibi olan Qualcomm firmasının 800 milyar dolar ana sermayesinin olduğu da söylentiler arasında…

qualcomm2

 

The following two tabs change content below.

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Latest posts by Enerji Mühendisliği (see all)

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.