Radyo Dalgaları Nedir

Radyo Dalgaları Nedir

 

Radyo dalgaları elektromanyetik spektruma ait frekansı 3 KHz ila 300 Ghz arasında değişen bir dalgadır. Radyo dalgaları hakkında daha fazla bilgi için teknoloji haberleri kategorisindeki makalemizi okumaya devam edin.

 

İletim Dalgası

Haberleşme iletim alanında önemli bir buluş olan radyo dalgaları, 1867’de İskoç fizikçi James Clerk Maxwell tarafından keşfedilmiştir.Günlük hayatımızda kullandığımız cihazların çoğunun radyo dalgaları üzerinden veri iletimi kavramına dayalı olarak çalıştığını fark ettiniz mi hiç? Televizyon anteni, televizyon istasyonundan elektromanyetik dalgalar alır ve çeşitli kanalları yayınlar. Bir mikrodalga fırından bir telefona kadar, hemen hemen tüm cihazlarımız veri çalıştırmak veya aktarmak için radyo dalgalarına ihtiyaç duyar. Radyo dalgaları esas olarak uzaydan bilgi aktarmak için kullanılır. Ana işlevi, verilerin modülasyon yoluyla iletilmesidir. Vakumla seyahat ederken hızları ışığın hızına eşit olduğu gerçeği nedeniyle birçok başka sinyal çeşidi üzerinde bir kenara sahiptirler. Yüksek iletim hızları, iletim sürecini çok etkili hale getirir. Bununla birlikte, vakumdan geçerken, hızları nesnenin geçirgenlik özelliğinin olması veya olmaması v gibi faktörlerden etkilenir.

Radyo Dalgaları Nasıl Çalışır?

Telsiz ortamında telekomünikasyon çoğunlukla elektromanyetik dalga şekilleri kullanır. Taşıyıcı sinyal, uzay yoluyla bilgi iletmek için kullanılan böyle bir elektromanyetik dalga biçimidir. Taşıyıcı sinyal farklı veri tiplerini taşımak üzere modüle edilir. AM ve FM, radyo dalgalarını yayınlamak için kullanılan bu modülasyonların örnekleridir.Bu kavramı daha iyi anlamak için bir örnek düşünelim. AM ve FM istasyonlarından sinyal alabilmek için bir radyo anteni gerekir. Radyo, aynı anda bir takım sinyalleri yakalayabilir hale getirir. Ardından radyo alıcısı gerekli frekansı ayarlamak için kullanılır. Radyo, alınan sinyalleri dinleyicinin sesine dönüştürür.AM (Genlik Modülasyonu): Genlik modülasyonu demektir, bilgi genlik yardımı ile kodlanır. Bu tür sinyallerde, frekans ve faz sabitini koruyarak genlik modüle edilir. Frekansı 535 ila 1705 KHz arasında değişir.FM (Frekans Modülasyonu): Frekans modülasyon araçları, bilgi frekans yardımıyla kodlanır. Bu tür sinyallerde frekans, genlik ve faz sabit tutarken modüle edilir. Frekans 88 ila 108 MHz arasında değişir.

 

Radyo Dalgası Üzerine Bazı Gerçekler

Radyo dalgalarının dalga boyu, dalganın elektrik alanındaki bir tepeden diğerine olan uzaklığı ifade eder. 1 milimetreden 100 kilometreye kadar değişir.  Radyo dalgalarının frekansı, bu dalgaların yakınlığıdır. Bu tür dalgaların frekansı 3 kHz ila 300 GHz arasında değişir. Amplitude, radyo dalgalarının yüksekliğini tanımlar. Radyo dalgalarının dalga boyu ve frekansı ters orantılıdır.

◾ Genellikle ses dalgaları olarak anılan radyo dalgaları elektromanyetik dalgalar demektir.

Radyo dalgaları çok az güç kullanarak uzun mesafelerde yolculuk edebilir.

◾ Radyo dalgaları, Dünya’dan Güneş’e geçmek için yaklaşık 8 dakika zamana ihtiyaç duyarlar.

◾ FM, AM’ye kıyasla daha iyi ses kalitesi sağlar.

◾ AM, FM’den daha ucuzdur ve değiştirilmeden daha uzun mesafelere iletilebilir.

◾ Radyo dalgası görünür ışık dalgası kadar yaklaşık 100.000 kat daha uzun.

Dünya gezegeninde, bulutlarda ve iyonosfer tabakalarında sıçrama yeteneğine sahiptirler.

◾ Radyo dalgaları farklı frekanslarda yayılabilir.

◾ Radyo dalgaları, astronomik cisimler veya şimşekler kullanarak doğal olarak üretilebilir.

Radyo dalgalarının kullanımı çeşitli yasalar tarafından yönetilir. Bu, farklı frekanslar arasındaki parazitlenmeyi önlemek için uygulanır.

◾ Radyo dalgaları teleskoplarda, radyoda, röntgen makinesinde, radyoterapi makinesinde, cep telefonlarında ve uzaktan kumandalı oyuncaklarda kullanılır.

Ayda astronotlar, dünyayla iletişim kurmak için radyo dalgalarını kullanır.

◾ Uçak ve büyük gemiler, navigasyon işleminde kolaylık sağlamak için radyo pusulasını veya radyo aralığını kullanır.

◾ Antenler ve teleskoplar sırasıyla veri iletimi ve alımı için radyo dalgalarını kullanırlar.

 

Radyo Dalgalarının Tehlikeleri

Elektronik cihazlar radyo frekansları yayınlar. İnsan vücudu SAR tarafından belirlenen belirli frekansları emer (Spesifik absorpsiyon oranı). Çok miktarda radyo dalgası insan vücuduna zararlıdır ve birkaçını listelemek için uyku bozuklukları, baş ağrısı, tümörler, lösemi ve kanser gibi sağlık tehlikelerine neden olabilir. Radyo ve televizyon gibi yaygın olarak kullanılan bazı cihazların yanı sıra, GPS alıcıları ve cep telefonları da operasyonları için radyo dalgalarını kullanmaktadır. Bu tür aygıtların gerçek zamanlı olarak gerçekleşmesi için veri iletimi gerekir. Radyo dalgaları, ışığın hızıyla aynı hıza ulaştığından kablosuz ortam üzerinden bir noktadan diğerine bilgi aktarmanın en hızlı yoludur. Hiç şüphe yok ki, bu dalgalar astronomi alanında da uygulama alanları buluyor.

Radyo dalgaları,elektromanyetik dalgalar, AM modülasyonu, FM modulasyonu

The following two tabs change content below.

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberlerinin yayınlandığı platform...

Latest posts by Enerji Mühendisliği (see all)

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberlerinin yayınlandığı platform...

Radyo Dalgaları Nedir” için 2 yorum

 • 21 Ocak 2017 tarihinde, saat 15:19
  Permalink

  Radyo dalgaları hayatımızın her alanına girdi gözle görülmüyorlar ancak elektro manyetik etkileri insanları nasıl etkiliyor bu konu da tartışmalı bir konu insan beynine zarar verdiklerini düşünüyorum özellikle modem ve telefonların zaman içinde radyo dalgaları beyinde tümör bile oluşturabilir

  Yanıtla
 • 22 Ocak 2017 tarihinde, saat 13:02
  Permalink

  radyo dalgaları elektronik aletlerin en büyük dezavanajı ve bu insanları etkiliyor. yaydıkları EM dalgalar insan beynine zarar verebiliyor özellikle modemler ve cep telefonları

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.