Donanım

Radyoyu Kim İcat Etti

Radyoyu Kim İcat Etti

Radyoyu icat edenin kim olduğuna dair kesin bilgi yoktur. Radyo tek bir kişi tarafından icat edilmedi aksine bir çok kişinin bu işte katkısı vardır.
Guglielmo Marcon Kablosuz teknoloji teorilerini başarıyla uygulayan ilk kişi oldu. 1895 yılında ilk radyo sinyalini gönderdi; ‘S’ harfinden oluşuyordu. Bununla birlikte, radyo için dünyanın ilk patentini aldı. Bununla birlikte, zamanla, bir radyo yapımında kullanılan birçok teorinin ilk önce Nikola Tesla tarafından patentlendiği kanıtlandı . Bu nedenle, 1943’te hükümet, Tesla’ya yapılan telsiz buluşu için patenti onayladı.

Radyo Tarihi ve Buluşu

Radyonun kökleri 1800’lü yılların başlarına kadar uzanıyor. Danimarkalı bir fizikçi olan Hans Ørsted, 1819’da manyetik enerji ile doğru akım arasındaki göreliliğin temelini attı . Bu teori daha sonra, fizikçi André-Marie Ampère’in formülasyonlarla deney yaptığı ve solenoid icat eden diğer ilerici buluşlarının temellerini oluşturdu.Bu buluş, diğer bilim adamlarını ve araştırmacıları bu teoriyi pratik kullanım için daha da keşfetmeye yöneltti. Gelen 1831 , İngiltere’den Michael Faraday bir tel veya devrede akım veya elektromotor kuvveti oluşturabilir bir elektrik devresi manyetik alanda bu değişikliği ifade teorisini geliştirdi. Bu teori endüktans olarak biliniyordu. Aynı yıl Princeton’da profesör olan Joseph Henry aynı anda benzer bir elektromanyetik röle teorisi üzerinde çalışıyordu. Her ikisi sırasıyla patentlerle alakalıydı. Henry patenti kendinden endüktansı ve Faraday’ı karşılıklı endüktans için torbaya koydu.
1860’lı yılların başlangıcı yine bilimsel bir gelişme gördü. İskoç fizikçi ve Londra Kral Koleji’nde profesör olan James Clerk Maxwell, Joseph Henry ve Michael Faraday’ın ortaya attığı teoriyi genişletti. O arasındaki elektromanyetizma üzerine araştırma büyük katkıda 1865 1861 . Manyetik dalgaların varlığını öngördü ve seyahat hızının sabit kaldığını söyledi.
Mahlon Loomis’e “İlk Kablosuz Telgrafçı” deniyor. In 1868 , o 14 ila 18 mil arayla iki site arasındaki bir kablosuz iletişim sistemini tanıttı. Amos Dolbear, Tufts Üniversitesi’nde profesör oldu ve 1882 yılının Mart ayında bir kablosuz telgraf için bir ABD patenti aldı .

 
Yıl 1886 , başka bir büyük keşif bilim dünyasını hayrete düşürdü. Alman fizikçi ve mekanisyen olan Heinrich Hertz, ışık hızında ilerlese bile daha uzun süre elektromanyetik enerji dalgaları keşfetti. Yıl 1888 , o oluşturabilir ve UHF radyo dalgalarını algılamak için bir sistem oluşturarak elektromanyetik dalgaların varlığını kanıtlamak için çalışan ilk kişi oldu. Radyo için ilk alıcı ve vericiyi tasarlamaya yatırılıyor. Adı radyo frekansları için standart birim olarak kullanılır, bu da ‘Hertz’ şeklindedir. Hertz atama, 1933’te uluslararası metrik sistemin resmi bir parçasıydı.Yıl 1892 , Nathan Stubblefield ilk kablosuz telefon gösterdi. İnsan sesi yayınlamak için kablosuz telefon kullanan ilk kişi oldu. Stubblefield’ın Tesla ya da Marconi’den önce radyoyu bulduğu düşünülüyor. Bununla birlikte, cihazları, radyo frekansı telsiz iletimi için radyo frekansı radyasyonu yerine, ses frekansı indüksiyonu veya ses frekansı toprak iletimi ile çalışmış gibi görünüyor.Radyo buluşu tarihinde bir sonraki başarılı büyük sıçrama sonuçlandı. Yıl 1892 , Nikola Tesla radyo için temel tasarım tasarladık. 1884 yılında icat edilen indüksiyon bobini olarak da adlandırılan ‘Tesla’ bobinin icadına inanmak zorunda kaldı. Nikola Tesla parlak bir mühendisti. 1893’te halka kablosuz iletimi gösterdi. Bir yıl içinde, 50 mil mesafedeki bir kablosuz iletim göstermek üzere hazırlandı. Bununla birlikte, 1895 yılında, bütün yangın söndürme laboratuvarında bir bina yangın geçirdi; bu da onun araştırma kağıtlarını ve işlerini mahvetti. 1898 yılında, radyo kontrollü bir robot-bot onun tarafından patent almıştır. Bu tekne radyo dalgaları tarafından kontrol edildi ve Madison Square Garden’ın Elektrik Fuarı’nda gösterildi.

 
Sir Oliver Lodge kablosuz iletimde deney yapıyordu. In 1894 , o mükemmellik kadar bir ‘dalga reseptörü’ adlı bir cihaz tasarlamıştır. Bu bir radyo dalgası dedektörü ve erken radyotelegraf alıcısının temeli idi. Bir radyo sinyali ileten ilk insan olduğu için uluslararası tanınmışlığa sahipti.Alexander Popov, 1894 yılında ‘coherer’ içeren ilk radyo alıcısını kurdu . Daha sonra yıldırım kayıt antenini 1895’de icat etti. Daha sonra yıldırım dedektörü olarak değiştirildi ve 7 Mayıs 1895’de Rus Fiziksel ve Kimyasal Topluluğundan önce gösterildi. Bu gün, Rusya Federasyonu tarafından ‘Radyo Günü’ olarak anılıyor. Mart 1896’da, radyo dalgalarının St. Petersburg’daki farklı kampüs binalarında gönderildi. Hogland Adası’nda, Rus deniz üssü ile General-Amiral Polataksız geminin mürettebatı arasında kablosuz telgrafla iki yönlü iletişimi kolaylaştırmak için bir radyo istasyonu kuruldu. Bu, Popov’un 1900’lü yılların rehberliğine göre yapıldı.
Bu sırada bir tartışma yaşandı. İngiltere’de, içinde 1895 , Guglielmo Marconi ayrıca kablosuz iletişim üzerinde çalışıyordu. Radyonun kablosuz iletişimini göstererek başarıya ulaştı. İlk radyo sinyali gönderildi ve 1895’de alındı. 1896’da bu keşfi patentledi ve radyonun pratik ve ticari kullanımı için daha da araştırdı. In 1899 , bir 26 mil bağlantı Fransa’da Ducretet-Popov cihazlarını içeren iki kruvazör arasında toprağa verildi. Aynı yıl ilk telsiz sinyali İngiliz Kanalı boyunca gönderildi. 1902’de ‘S’ harfi İngiltere’den Newfoundland’a telgraf çekildi. Bu, mütevazi transatlantik radyotelegrafi oldu.

 

 
Nikola Tesla, 1900 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde verdiği 1897’de radyoyu icat eden ilk patent dosyasını çıkardı. Marconi, aynı yılın (1900) ABD’de radyo ilk mucidi olan bir patent başvurusunda bulundu. . Bununla birlikte, Tesla’nın radyoya katkıda bulunan patentli icatlarından çoğunu kullandığı için geri çevrildi.
1903’te Valdemar Poulsen, radyo dalgaları göndermek için yüksek frekanslı alternatörler oluşturmak için yay gönderimini başlattı. New York Times ve London Times 1903’te radyoya dayalı Rus-Japon savaşını biliyorlardı . Gelecek sene, Fransa’daki Mesaj ve Telgrafların kontrolü altında ticari bir deniz radyo ağı kuruldu.

 
Yıl 1904 , patentler için Marconi tarafından önümüzdeki üç başvuruları ABD hükümeti tarafından çevrildi. Bununla birlikte, Marconi’nin güçlü mali desteğine sahip olduğuna inanılıyor. Telsiz şirketi gelişiyordu ve bu destek ona yardımcı oldu. Radyo icat patenti yeniden gözden geçirildi ve 1904’te Marconi’ye yatırıldı. Bununla birlikte, radyonun mucidi için evrensel krediyi torbaya koydu.1894 yılında Sir JC Bose, Birleşik Krallık Başkonsolosundan önce Hindistan Kalkük’te ilk radyo yayınını gösterdi. Ancak, çalışmalarını patenti vermedi. Birkaç yıl sonra, 1899’da Londra Kraliyet Cemiyeti’ndeki “telefon dedektörlü cıva tutucusu” iletildi. Radyo gelişiminde, Hertz sisteminin duvarlara veya başka herhangi bir fiziksel tıkanmaya nüfuz edememesi konusundaki önemli bir konuyu çözdü. Marconi tarafından kullanılan eş teleyanın Bose tarafından icat edilen tutarlı tasarım üzerine çalıştığına inanılıyor. Bose, 1901 yılına kadar radyo icadı için patent başvurusunda bulunana kadar hiçbir patent vermedi. 1904 yılında ABD hükümeti tarafından verildi . Bununla birlikte, o zamana kadar, radyonun icadı Marconi’ye şimdiye kadar dünya çapında bir tanınma olarak aktarıldı.Reginald Fessenden erken radyodaki başarılarından dolayı tanınmış bir mucitti. İçinde telsizle ilk ses iletimi 1900 , ilk iki yönlü transatlantik radyo iletim 1906 ve eğlence ve müziğin ilk radyo yayını 1906 , onun üç önemli kilometre taşları oldu. Fessenden, Lodge ve Marconi tarafından ortaya atılan kıvılcım boşluğu vericisi ve alıcı-alıcı kombinasyonundan daha iyi bir sistem tasarlayabileceği sonucuna vardı. Yıl 1906 , o yüksek frekanslı alternatör tasarlanmış ve telsizden insan sesini iletti.

 

 

Buradan daha pratik kullanım için radyonun geliştirilmesi başladı. Gelen 1907 , Lee Dee orman ‘Audion’ olarak bilinen vakum tüp amplifikatör, icat, ve aynı zamanda sinyallerin amplifikasyonu ve Oscillion’ sağladı. İnsan sesi kodlar yerine iletilebilirdi.
Yıl 1910 , New York kentinde Metropolitan Opera Binası’na bir yayın 12.5 mil uzaklıkta olan bir gemide duyulabiliyordu.1911-1930 , radyonun büyüme dönemiydi. Amerika Radyo Kurumu kuruldu. Bu, General Electric, Western Electric, AT & T ve Westinghouse’u birleştirerek yapıldı. Radyo yayıncılığının Avustralya’da başladığı dönem buydu. Fransa’da kulaklık ve valf bulunan pil gücüyle çalışan alıcılar görüldü. Atlas okyanusunun karşısında birkaç alıcıya bir radyo telefon konser yayınlandı. Bu çağda, Şangay ve Küba’da radyo yayıncılığı başladı. İlk düzenli yayınlar Belçika, Norveç, Almanya, Finlandiya ve İsviçre’de gerçekleşti.

 
Edwin Howard Armstrong, Frekans Modülasyonunun, yani FM’nin mucidi olarak da biliniyordu. In 1933 , o sürekli bir sinyal kolaylıkla yerine dalgalanan frekansta daha yakalandı olabilir keşfetti. Dolayısıyla, radyodaki herhangi bir iletim, ortalama bir kişi için bile kolayca ince ayarlanabilir. Buradaki tartışmalar bitmedi. In 1943 , sadece birkaç ay Nikola Telsa ölümünden sonra, ABD Yüksek mahkemesi radyo icadı için Tesla’nın patentini yeniden. Marconi’nin kablosuz iletimi için yaptığı çalışmaların çoğunun zaten Nikola Tesla tarafından patenti alındığı sonucuna varılmıştır. Dolayısıyla, bir kez daha, radyo buluşu için patentin Nikola Tesla’ya ait olduğu kabul edildi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like