Robotlar Hissedecek

 

“Minnesota Üniversitesi’ndeki mühendislik araştırmacıları, robotlara çevreyi hissetme yeteneği verebilen, gerilebilir elektronik sensör cihazlarının 3D baskısında devrim niteliğinde bir süreç geliştirdi. Bu keşif aynı zamanda gerçek insan derisinde elektronik baskı yapmak için önemli bir adımdır.

Araştırma, İleri Malzemelerin bir sonraki sayısında yayınlanacak

Minnesota Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Doçenti ve araştırmanın önde gelen araştırmacısı Michael McAlpine, “Geliştirdiğimiz bu gerilebilir elektronik kumaşın birçok pratik kullanımı var” dedi. Cerrahi robotlara “bu tip” biyonik cilt “koymak, cerrahlara minimal invaziv ameliyatlar sırasında hissetme yeteneği kazandıracak ve bu da şu anki gibi kameraları kullanmak yerine cerrahiyi daha kolay hale getirecek.Bu sensörler diğer robotlar için de kolaylaştırabilir Yürümek ve çevreleriyle etkileşim kurmak için. ”

2013 yılında elektronik ve yeni 3D baskılı nanomalzemeleri “biyonik bir kulak” yaratmak için entegre ettiği için uluslararası derecede beğeni toplayan McAlpine, bu yeni keşfin gerçek insan derisine elektronik yazdırmak için kullanılabileceğini söylüyor. Bu nihai giyilebilir teknoloji nihayetinde sağlık izleme veya tehlikeli kimyasalları veya patlayıcıları tespit etmek için bu alandaki askerler tarafından kullanılabilir.

 

McAlpine, “Henüz insan derisine basılmamış olsa da, tekniğimizi kullanarak bir model elin kavisli yüzeyine baskı yapabildik” dedi. “Basılı bir cihazı deriyle arayüz kurduk ve cihazın çok hassas olduğunu ve nabzınızı gerçek zamanlı olarak algılayabileceğini görünce şaşırdık” dedi.

McAlpine ve ekibi, benzersiz algılama kumaşını, laboratuarda yaptıkları tek bir 3D yazıcı ile yaptı. Çok fonksiyonlu yazıcının, cihazın katmanlarını oluşturan çeşitli uzmanlaşmış “mürekkepleri” yazdırmak için dört memesi vardır – silikondan bir taban tabaka, iletken bir mürekkeple yapılmış üst ve alt elektrotlar, bobin şeklinde bir basınç algılayıcısı Katmanı ayarlarken üst katmanı yerinde tutar.

Şaşırtıcı bir şekilde, esnek sensörlerde kullanılan “mürekkep” tabakalarının tümü oda sıcaklığında ayarlanabilir. Sıvı plastik kullanan geleneksel 3B baskı cilde çok sıcak ve çok katıdır. Bu esnek 3B baskılı sensörler orijinal boyutlarının üç katına kadar uzanabilir.

McAlpine, “Bu, elektroniklerin 3D baskısına yaklaşmanın tamamen yeni bir yoludur” dedi. “Bu esnek algılayıcı cihazları yapmak için çeşitli katmanlar basabilen çok işlevli bir yazıcımız var, bu da sağlık izleme, enerji toplama ve kimyasal algılama konularına kadar çok yönlendirebilir.”

Araştırmacılar, keşfin en iyi parçası imalatın sürece dahil edilmesidir.

McAlpine, “Çoğu araştırmayla bir şey keşfediyorsun ve daha sonra büyütülmesi gerekiyor, bazen kullanıma hazır hale gelmesi yıllar olabilir” diyor.”

 

Robotlar Hissedecek,robot teknolojisi, 3d teknolojisi

kaynak

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like