Uzak Doğu Öğretileri

Ruhsal Dinginlik ve Aydınlanma

Ruhsal Dinginlik ve Aydınlanma

Aydınlanmak istiyorum ama kaynak bulamıyorum diye sıkıntı çeken okurlar için derlediğim bu makalede sizi aydınlatmaya çalışan  bir çok guru nun eserleri hakkında malumatlar yer alıyor.

Günde sadece 40 dakika ” ben kimim? diye , sadece kendine soran her insan, aydınlanmak için acı çekiyorsa ve temiz kalpli dürüst bir yaşam seçtiyse, 3 yıla kalmadan O patlamayı yaşar… Tüm evren de buna yardım etmek için çalışır. Hatta sinek, börtü böcek kelebekler bile gizliden gizliye bu işe yardım eder. Aydınlanmayı daha erken isteyen güzel ruhlar için, Maharaj “Ben O yum isimli kitabında ve ” 7 derste Bilinçli yaşam” isimli başka birinin kitabında yollar basitçe anlatılıyor…

Tibetin Ölüler kitabı nda da , ölüm sırasında ve sonrasında ruhun eğlenceli maceraları anlatılıyor. Papaji kendi kendine hiç bir şey yapmadan da etrafa enerji yayan bir Zattı. Onun Satsangında ( sohbetlerinde ) bulunan Mooji pek o kadar olmasa da bir şeyler vermek istiyor. Garibanın oğlu öldükten sonra bunalıma girmiş ve Papaji yi ziyaret etmişti. Eckart Tolle ‘nin aydınlanmış biri olduğunu düşünmüyorum .

 

 

Çok güzel felsefi cevaplar veren Sadguru nun aydınlatıcı ifadeleri video olarak var. Bu adamın konuşmalarına bakıldığında öyle derinlikli bir zat ki bir ömürde edinilmesi mümkün olmayan bir bilgelik taşıyor olduğunu hemen fark edersiniz… Ayrıca Osho isimli bir filozof da var ki, hikayeleri ile ve Zen yolu öğretileri ile beyinleri resetliyor yakıyor.. Evrensel hoca Krishnamurti ise mecburen ders veriyormuş gibi davranıyor. O daha küçükken , onu İngiltere’ye getirip eğitiyorlar ama o insanlara verilecek bir şey olduğuna pek inanmayan biri izlenimini bıraktı bende… Swami Vivekananda dehşet bir insan, o genç yaşta bu kadar derin bilgi, zihinden gelemez ve bu kadar genç yaşa sığdırılamaz. Ancak 5-6 ömür gerekir . Hele bir de Paramahansa Yogananda var ki; insanın tüm bakışı kökünden değişiyor o eserlerinde.. Kendi eserlerinde genellikle ustalarını anlatıyor ve bende bilge olarak onu değil, ustalarını daha yakın görüp onları dikkatle izliyor ve okuyorum. Bilgelerin hepsi hayatı bir kelimeye sığdırmışlar. Nasıl mı?

Osho : Zorbabuddha

Maharaj: Ben kim-ne değilim, bunu bulun, ne olduğunuzu bulacaksınız

Rama K. : Ben kimim sorusunun cevabını sorun

 

 

Önümüzdeki 100 bin yılda neler olabileceği hakkında gerçek bilgiler veren The holy Science -kutsal bilim isimli kitabın yazarı da Sri Yukteswar isimli bir bilgedir.

 

Bu alanda hiç yerli kaynak yok mu diye soranlara da Dr. Bedri Ruhselman‘ın Kainat ve Nizam isimli eserini öneririm.

Neden bu kadar insandan bahsettim? – Çünkü aydınlanma arayışında acı çeken ve kaynak bulamayanlara bir pusula olsun istedim.

Aydınlanma Nedir

Uzak doğunun tabiri ile aydınlanma çalışmaları, aslında kişinin iç aleme kapanıp sürekli kendi hakkında sorgular yapması neticesinde, omurgasında gizli ve kapalı olan 7 adet çakrayı açması çalışmalarıdır. Bu çakralar birbirleri ile beraber ve düzenli olarak çalışmaya başladıklarında teker teker açılırlar. Bilinç alanında bir deprem bile ya da bir şok bile çakraları açabilirken, çok değerli bir gurunun yanında kalıp onun enerjisini alarak da çakra açılabilir. Bu çakralar açıldığında ne oluyor?

 

Kişi çakralarını açtığında dünyanın, yaşamın ölümün zamanın gerçek anlamlarını bir çırpıda öğreniyor. Kişi artık ezbere konuşmuyor, adeta evrensel bilgi kaynağına bağlanarak oradan bilgileri akıtabiliyor. Ya da ışığı alıp dağıtabiliyor. Kişi tam bir olgun insan oluyor. Dünyanın hiç bir derdi -gamı tasası onu bağlamıyor. Adeta bir kalkanla korunur gibi korunuyor. İç alemin engin güzelliğini idrak ettikten sonra, dış dünyaya açılan duyularını zayıflatmak ve sürekli iç alemle uğraşmak gibi bir istekle geri kalan ömründe, dünyadan sıyrılarak sadece sonsuzluğa odaklı yaşıyor. Dünyanın da daha güzel olması için çalışıp çabalıyor ancak , çabalarının sonuçlarını sorgulamıyor.  Onun için iyi veya kötü tanımlaması ya da sıfatlandırması yoktur. “Evrende her ne oluyorsa, olması gerektiği için oluyordur” düşüncesindedir. Böyle bir kişi için para -mal mülk değersizdir çünkü bunların geçici olduğunu tam olarak idrak etmiştir .Hepimiz biliriz ve söyleriz, dünya boştur diye ancak yerde bir tomar dolar gördüğümüzde antiloptan daha hızlı davranırız. Yani çoğumuzun özü ile sözü bir olmayabilir. Fakat aydınlanmış insanda ise, iç ve dış aynı olduğundan kişi asla yalan söylemez. Asla kötülük yapmaz. Sakindir ve evrenle birlikte sabırlıdır. Kısa bir ömre hapsedilmediğini, aslında <<öz>> için ölüm olmadığını idrak eder. Bunun için , hiç bir işte acele etmez. Ölüm geldiğinde o kişi hazırdır. son nefeste dehşet yaşamaz.

 

Çakra Nedir

Omurgamızda yer alan ve beynimize kadar uzanan yolda, 7 farklı potansiyel  çark olarak nitelenebilirler.  Bu noktalar, prana hayat enerjisi ile açılıyorlar. Suşumda kanalımız boyunca dizilmişlerdir. Bunları bir çok insan açamadan ölür. Fakat her insan bu potansiyele sahiptir.  Açabilen çok azdır. Kimlerin hangi çaba ile açtıklarını araştırmak imkansızdır çünkü her insanın geçmiş yaşamları ve yaptıkları da hesaba dahildir. Aydınlanma deneyimini yaşayan insanlar doğu dili ile Samadhi noktasına erişen insanlarda tam uyanış vardır, çeşitli dinlere mensup insanlar farklı zamanlarda ve farklı coğrafyalarda çakra açma eylemini bilerek veya bilmeyerek/ ama mutlaka içsel sorgularla ve disiplin içinde açmışlardır.  Tüm çakralar açıldıysa bazı metafizik yetenekler de kazanılır. Yerden yükselmek , burna sürekli yasemin kokularını getirmek, telepati telekinezi gibi veya astral varlıklarla sohbetler -iletişimler gibi bir çok yeni ve üstün yetenekler kazanılabilir.  fakat sadece arayan ve çok isteyenlere bu bonuslar verilmektedir.Yani kısaca evrenin sırları, şımarık insanoğlunun yüzeysel istekleri ile açılmaz. Büyük bir içtenlikle içsel yolculuğa çıkmayı ve her şeyi geride bırakarak, gerçek varlığının kökenini aramayı hedef edinenlere açılır.

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like