Yaşam ve Sağlık

Ruhsal Farkındalık Konusu

Ruhsal Farkındalık Konusu

İnsan dünyaya gelir ve çoğu ne için geldiğini esas amacını fark edemeden yaşar ölür gider. Ruhsal olarak farkındalık kazanmamız için ne yapmamız gerekiyor? Yani bizler ruhsal olarak bir farkındalık kazanmak istiyorsak hangi tutarlı kaynaklara baş vurabiliriz?  İşte bu makalede bunu ele aldık. Uzak doğuda yoga felsefesini duymuşsunuzdur. Yoganın kadim ileri gelenleri sadece yoga ile değil ruhsal dinginliğin sağlanması için astroloji beden dili zihin dili gibi konularla ilgilendiler. Dış ortam koşullarının insanı etkileyen yönleri üzerinde durdular. Düşünme kabiliyetinden; hangi besinlerin hangi tür insanlara iyi geleceğine kadar bir çok alanda araştırmalar yaptılar. Buldukları sonuçlar sizi tatmin eder veya etmez o ayrı konu ancak anlatılanlar ve bu konuda yazılan eserlerin incelemeye değer olduğunu düşünüyorum.

 

Önce Sağlık

Ruhsal olgunluğun gerçekleşmesi için önce insanın bedensel ve zihinsel sağlığının yerinde olması gerekir. Bunun için de insanın ne yediğine dikkat etmesi gerekiyor. Sağlık boğazdan geliyor. Hangi insana hangi besinler yarar sağlıyor. Bu sorunun cevabı insanların 3 farklı beden yapısına göre değişiyor.  Yoga ustaları insanların 3 farklı yapıya sahip olduklarını ifade ediyorlar.

  • Vata Yapısı
  • Pitta Yapısı
  • Kapha Yapısı

Bunlara Dosha (Doşa) deniyor. Doşalar zihin beden sağlığımız üzerinde çok büyük etkilere sahipler. Psikolojik hayatımızı meğer beslenmemiz çok derinden etkiliyor. Şimdi burada önemli olan sizin hangi doşada olduğunuzu belirme beceriniz. Acaba siz hangi doşadasınız?

Eğer siz Vata doşasında iseniz Hava-Eter sizin biyolojik fonksiyonlarınızda etkindirler.

Eğer siz Pitta Doşada iseniz Ateş-Su sizin biyolojik bıdı bıdı…

Eğer siz Kapha Doşada iseniz su-Toprak sizin biyolojik bıdı bıdı…

Bitmedi…

Bunlar 6 farklı tadı da temsil ederler. Söz gelimi Eter ve Hava Acı tadı temsil eder.

Ateş-su doşanız ise siz tuzlu yemeyi seviyorsunuz demektir.

Su-toprak ise doşanız siz tatlı olmadan yaşayamazsınız. Çok tatlı seversiniz. Tabi kilolusunuzdur da aynı zamanda…

Mesela insan bu her 3 doşadan etkilenir. Bazı insanlarda zaman zaman bu doşalardan biri öne çıkar.  Mesela VATA doşha kalın bağırsakta yer alıyor Dokunma duyusu ile çok ilgili bir doşadır. Eğer VATA doşanız bozulursa; depresyona girersiniz. Yorgunluk halsizlik başlar. Ya da bunlar başladıysa VATA doşanız dengesizleşmiş demektir. Bu durumda ne yapacaksınız kalın bağırsağınızı iyileştirecek besinler tüketeceksiniz. Misal çok ekşi ve tuzlu yemeye devam ederseniz VATA doşa bozulur.  Çok iyi egzersiz yaparsanız VATA Doşa düzelir. Böyle insanların bol bol sebzeli yemek yemeleri gerekir. Meye tüketmeleri gerekir. Yulaf pirinç tüketmeleri gerekir. Kış aylarında VATA dengesini kaybetmeye meyillidir.

Pitta Doşanız bozulduğunda sindirim sorunları başlar. Bu doşa ince bağırsakta yer alır. Bu doşa bozulursa aşırı istekli hevesli saldırgan olursunuz. Hep yanlış kararlar verirsiniz. Kızgın olursunuz. Pitta azdığında az yemeli baharatları kesmelisiniz. Sebzeli yemeklere ağırlık vermelisiniz. İnce bağırsağı yoran besinleri terk etmeli ve dengeyi sağlamalısınız.

Kapha doşanızın dengesi bozulduğunda ise kan dolaşımı yavaşlar. Çünkü bu doşa kana canlılık ve akış sağlar. Bu doşanın merkezi  mide olarak kabul edilir. Eğer Kapha doşa bozulursa nezle grip nefes zorluğu tembellik can sıkıntısı zayıf bağışıklık sistemi sizi bekler.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like