Yaşam ve Sağlık

Safra Kesesi Hastalıkları

Safra Kesesi Hastalıkları

Safra kesesi karın kısmının sağ tarafından karaciğer organımızın hemen altında bulunan bir organımızdır bu organımızın temel görevleri arasında karaciğer organımız tarafından üretilmiş olan enzimleri depolamak sayılabilir. Safra salgıları sekretin ve kolesistokinin şeklinde isimlendirilen hormonları içermektedir. Duodenumda yağ oluştuğunda kolesistokinin salgılanır ve safra kesesi uyarılmış olur. Böylece safra yolunun ince bağırsağa doğru akışına izin veren yol gevşetilir.

Sekretin ise duodenumdaki asit varlığına bir nevi tepki olarak serbest bırakılmaktadır. Safra hacmini artıran bir madde salınımını uyarmaktadır Böylece safra akışı safra yoluna basitçe geçmektedir. Safra yağının sindirimde çok önemli bir rolü vardır. Safra kesesi hastalığında safra salgılanmaması şiddetli semptomlara neden olabilmektedir. Sindirim rahatsızlıkları ortaya çıkmaktadır. Yaşlılarda safra kesesi hastalığı çok sık görülen bir hastalıktır özellikle kadınların erkeklere oranla safra kesesi hastalıklarına yakalanma riski daha fazladır hayatı tehdit edecek bir riski barındırmamakla beraber bazı hastalıkları tetiklemesi sindirime zarar vermesi nedeniyle bu hastalığın ciddiye alınması gerekir.

 

Risk faktörleri obezite toksinlere maruz kalma aşırı östrojen hormonu yağlı yiyeceklerle dolu olan bir beslenme programı sayılabilir safra kesesi çamuru ile bir sonraki aşama olan safra taşı oluşumuna zemin hazırlanır. Kolesterol kristalleri ve kalsiyum tuzları karışımı safra kesesi çamuru oluşturmaktadır bu çamur safra yoluna ve kanallarına girdiğinde kanallar engellenir. Safra kesesi iltihaplanmaya başlar safra kesesi şiddetli karın ağrısı kusma mide bulantısı hazımsızlık gaz kabızlık gibi belirtiler ortaya çıkarır.  Safra kesesinin oluşması en sık görülen sorunlarından birisi safra kesesi taşlarıdır. Taşlar ultrason ve ERCP adı verilen tanı yöntemi ile teşhis edilir. Kolesterol Bilirubin ve kalsiyum karışımı sessiz safra kesesi taşları olarak yıllarca Safra kesesinde bulunabilirler. Hiçbir belirti göstermeden uzun yıllar boyunca safra kesesi taşları yavaş yavaş büyüyerek olgunlaşırlar safra akışını engellenince semptomlar ortaya çıkmaya başlar.  Safra kesesinin iltihaplanmasına kolesistit adı verilir safra yollarının akışının bloke edilmesiyle şiddetli mide bulantısı sağ tarafta şiddetli karın ağrısı ortaya çıkar.

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri

  • Karnın sağ tarafında ağrı oluşur
  • Ağrı omuzlara ve sırta vurabilir
  • Nefes alırken ağrı artar
  • Mide ekşimesi ve şişkinlik ortaya çıkar
  • Hazımsızlık görülür

Safra Kesesi Tedavisi

Safra kesesi taşlarının ameliyatla alınması gerekir. Ameliyatlar laparoskopi yöntemi ile yapılır. Genellikle her 100 hastadan beşi için açık ameliyat önerilmektedir. Hastalar genellikle ağırlaşıncaya kadar bu taşların farkına varmazlar. Safra kesesi taşları sinsice zaman içerisinde gelişirler.

 

safra kesesi, safra kesesi hastalıkları, safra kesesi iltihabı,safra kesesi tedavisi

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like