Bilim Haberleri

Sağlıklı Olmak İçin Vitaminlerin Rolü

 

Sağlıklı Olmak İçin Vitaminlerin Rolü

Bugüne kadar, vücudun düzgün çalışması için gerekli, temel besinsel ve gıda dışı maddelerin açık ve doğrulanmış bir listesi var. yağ asidi (α-linolenik ve linoleik), amino asitler (izolösin, lisin, treonin, vs.), vitamin (A, B – temel besinler dört kategoriye ayrılır 1 , B 2 , B 3 , B 4 , B 5 , B 6 , B 7 , B 9 , B 12C, D, E ve K) ve mineral tuzları – potasyum, klorür, sodyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, çinko, demir, manganez, bakır, iyot, selenyum ve molibden. Tabii ki, çeşitli maddeler, vücuda farklı dozlarda gerekir: örneğin, potasyum günlük dozu – 4700 mg ve molibden – 45 mikrogram, bu 100 000 kat daha azdır! Ancak doğa bu soruyu bizim için düşünmüş: Dengeli bir diyetle, gerekli tüm maddeleri, ciddi orantısızlık ya da kıtlık olmaksızın uygun miktarda alacağız.

Buna göre, yeri doldurulamayan maddelerin en iyi kaynağı doymuş, yani gıda ve genel olarak çevredeki dünya. A vitamini havuç, balkabak, ıspanak, havyar, süt, B vitamini 1 – buğday ekmeği, patates, mayada bulunur. Vitamin D vücudumuz tarafından ultraviyole, yani güneş ışınlarının etkisi altında sentezlenir. Ve bu şekilde – sonsuz numaralandırmayı yapabilirsiniz. Doğru beslenme, sağlığın garantisidir. Ancak, sınırsız alanlar ve koyun sürüleri arasında pastoral bir dünyada yaşadığımızı unutuyoruz. Genel olarak, neredeyse normal işleyişine vücut için gerekli tüm öğeleri kaybeder Biz tatillerde her yıl güneşlenmek, fast food işyerlerinde yemek yeme 16 saat çalışma gibi doğamıza aykırı bir yük getiriyoruz vücudumuza ve çok çabuk yıpranıyoruz

 

Yapay Vitaminler

Yapay vitamin, tuz ve amino asit kaynaklarının oynamaya başladığı yer burasıdır.Gıda katkıları,Tüketici açısından besin sıkıntısını telafi etmenin en basit yolu bunları besin takviyeleri olarak tüketmektir. En ünlü örnek elbette iyotlaştırılmış tuzdur. Bunu sıradan sofra tuzu olarak kullanırsınız, ancak doğal sodyum klorürün yanı sıra iyodürler veya potasyum iyodatlar, yani birinde iki faydalı mineral tuzu da bulursunuz. İyot genellikle problemli bir elementtir. Birçok bölgede topraktaki doğal içeriği ve buna bağlı olarak yiyecek yeterli değildir ve iyot yetersizliği, özellikle çocuklarda zihinsel geriliklere neden olur. Yapay olarak iyotlanmış tuz, vücuda giren iyot miktarını ayarlamak için güvenilir bir yöntemdir.

Günümüzde birçok gıdada vitaminler ve mineral tuzları bulunmaktadır. Genellikle paket üzerinde görüyoruz: “C vitamini içeren meyve suları” veya “anti oksidan kompleksli pürüzlendirici – vitaminler A, C ve D”. Bu, gerekli maddenin eksikliğini telafi etmenin iyi bir yoludur tüm yararlı maddeler, belirli gıda ile zenginleştirilmiş olabilir, bu sayısı ve aynı zamanda “gelir” miktarını kontrol etmek için oldukça güçtür.

Polivitaminler

Materyalin başında, multivitaminlerden söz ettik. Zenginleştirilmiş gıdaların tüketilmesinin aksine, multivitaminlerin kullanılması faydalı maddelerin doğru bir şekilde dozlanmasını ve sizin için gerekli olan dozu almanızı sağlar. Multivitaminler çok farklıdır farklı yaşlar için, kadınlar ve erkekler için, genişletilmiş ve kısaltılmış formülasyonları vardır.

Multivitamin vitamin A, B arasında “pompalanır” Ortalama maksimum 1 , B 2 , B 3 , B 5 , B 6 , B 7 , B 9 , B 12 , C, D 3, E, K ve aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, bakır, iyot, molibden, çinko, selenyum, manganez ve krom barındırır. DSÖ tarafından onaylanmış önemli maddeler listesinde “krom” yer almıyor çünkü biyokimyasal etkinliğinin resmi bir kanıtı yok, ancak karbonhidrat metabolizmasına katılımı hakkında öneriler var

 

Polivitaminlerin avantajları vardır, ancak dezavantajlar da vardır. Yine de, tabletlerdeki temel maddelerin konsantrasyonu yeterince yüksektir ve insanlar talimatları okumayı ve bunun yerine 5-6 saatte bir günde bir tablet almasını istemez ve zamanla fazlalık olur. Ve örneğin molibden veya bakır zehirlenmesi gibi ciddi sonuçlara yol açabilir. Veya hipernatremi, bunun sonucunda vücudun dehidrasyonudur.

Multivitaminlerin ikinci dezavantajı, ilaç olarak alınamamalarıdır. Fakat ilaç firmaları bu şekilde reklam veriyor ve eczanelerde satılıyor sonunda multivitaminler çeşitli hastalıklar için ilaç olarak kullanılmaktadır. Uluslararası çalışmalar, multivitaminlerin kanser hücrelerinin gelişimi, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesi, diğer hastalıklar ve rahatsızlıklar üzerinde herhangi bir etki yapmadığını açık bir şekilde iddia ediyor. Bu konuda ciddi çalışmalar yapılmış ve bilim toplulukları arasındaki bazı tartışmalar yıllardır devam etmektedir. Ancak objektif olarak, multivitamin, temel maddelerin eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıkları önleyen katkı maddesidir.

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like