Donanım

Sahte Yazılıma Dikkat

Sahte Yazılıma Dikkat

SECURITY Güvenlik uzmanları, Google Play Store’da banka detaylarını çalan ve onları Rus korsanlara gönderen bankacılık uygulamalarını taklit edebilecek yetenekte bir Android uygulamasını tespit etti.
Eset malware araştırmacısı Lukas Stefanko , Flashlight LED Widget’in kötü niyetli bir trojan olduğunu keşfetti. Google Play’den çekilmeden önce yaklaşık 5000 kişi bu uygulamayı indirdi.Stefanko, bu uygulamanın virüs bulaşmış telefonlardaki uygulamalara bağlı olarak dinamik olarak değişebildiğinden, çoğu kötü amaçlı yazılımdan daha büyük bir tehdit olduğunu söyledi.

Sahte Yazılım Ne Yapıyor

Kötü amaçlı yazılım, Android’in tüm sürümlerini etkileyebilir. Dinamik yapısı nedeniyle, hedeflenen uygulamaların sınırı olmayabilir – kötü amaçlı yazılım, kurbanın cihazında yüklü olan uygulamalara dayanan HTML kodunu alır ve uygulamaları, başlatıldıktan sonra sahte ekranlarla yer paylaşımı için kullanır. Bu uygulamanın adı Flashlight LED Widget

Uygulamanın bir telefonda ilk kez başlatıldığında telefonun sahibinin fotoğrafını çeker ve konumlarını belirtir. Kullanıcı bankacılık uygulamasını başlattığında, truva atı kişinin kredi kartını veya banka detaylarını yakalayan ve onları Rus sunucusuna geri gönderen sahte bir sürüm oluşturur.
Uygulamayı indiren Android telefonu kullanıcıları hemen silmelidir.
Stefanko programın kaldırılma girişimini engelleyici yazılım da içerdiğini ifade ediyor.

Truva atı,sahte yazılım,internet güvenliği, malware

Kaynak: www.news.com.au

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like