Saniyeler İçinde Şarj

Cep telefonları ve arabalar için şarj büyük bir problem haline geldi. Öyle ki bir elektrikli aracı şarj etmek 30-40 dakika zaman alıyor. Ne yani istasyonlarda, 40 dakika mı bekleyeceğiz? Diyebilirsiniz, ne yazık ki mevcut teknoloji bunu gerektiriyor. Ancak buna bir son vermek de; insan bilgisinin ve bilim yeteneğinin kapsama alanı içindedir.  Mevcut olan şarj teknolojileri büyük bir pastaya sahip ve üreticiler bu pastadan milyarca doları kaybetmek istemiyorlar.

Şarj Saniyeler içinde Olacak mı?

 

Bu bir lüks olmaktan ziyade, bir ihtiyaç haline geldi. Araçlar için 40 dakika istasyonlarda beklemek çok zor. Hatta bu yüzden bile elektrikli araba almak istemeyen milyonlarca insan var. Hibrit sistemlerin ( benzinli / elektrikli ) geliştirilmesi de bu yüzden. Ancak yeni bir elektrot tasarımı ile bu iş çözülecek. Hem elektrikli araba  pazarını büyütmek, hem fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltmak hem de gelecek nesillere daha yeşil bir gezegen bırakabilmek için bu bir zorunluluk haline geldi.

Enerjiyi Depolamak En Büyük Sorun

Daha yüksek kapasiteli ancak hacimce küçük piller üretmek ve daha uzun süre dayanacak enerji elde etmek için çalışmalara hız veriliyor. Bu noktada, teknolojiye çift katmanlı kondansatörler kavramı getiriliyor. Bunlara süper kondansatörler adı veriliyor. Bu sayede hücreler saniyeler içinde değil mili saniyeler içinde şarj olabilecek. Bu teknolojide iyonlar, bir pilin depolaması için -redoks aktif bölgelerinde tutuluyorlar. Deliklerin çok olması demek daha fazla enerji depolanabilir demek oluyor. birim alana daha fazla delik yerleştirmek ise günümüz teknolojisi için zor ama imkansız değil. hızlı şarj için elektronların akış yollarını arttırmak da hızlı şarjı gerçekleştirecek. Önümüzdeki 5 yıl içinde, çok hızlı şarj olabilen cep telefonları ve hızlı şarj teknolojisi ile çok hızlı şarj olabilen elektrikli arabalar göreceğiz.

 

Teknoloji haberleri, çift katmanlı kondansatörler, şarj teknolojileri, teknoloji, hızlı şarj, quick charge

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like