SAS ve SATA Diskler Arasındaki Farklar

SAS ve SATA Diskler Arasındaki Farklar

SATA Serial Advanced Technology Attachment kısaltmasıdır. Bu teknoloji Adından da anlaşılacağı gibi,  eski nesil PATA aksine (paralled-ATA) teknolojisi, seri sinyal teknolojisini kullanır 2001 yılında piyasaya sürülmüştü bu teknoloji.

sata
Seri teknoloji kullanımı iki önemli faydalar getirdi. Birincisi  SATA kablolarının tellerinin az sayıda olması ve hızlı transfer yapılabilmesi, Ayrıca, kendi konnektörlerinin küçük olmasıdır. ikinci olarak SATA kablolar çok pahalı olmadan, daha uzun boyda üretilebilirler. SATA kabloları bilgisayarın içindeki çeşitli çevre birimlerini birbirine bağlamak için kullanılır. SATA teknolojisini içeren sabit disk sürücüleri genellikle dahili anakart kablolar üzerinden bağlanır. Ancak, 2004 yılından bu yana, modern bilgisayarların genellikle harici bir SATA HDD takmak için harici bir eSATA bağlantı noktası barındırmaya başladı.

SAS Serial Attached SCSI (Small Computer Systems Interface) anlamına gelir. SATA gibi, SAS  tekolojisinde de disklerin  kabloları ve konnektörleri özeldir, seri teknolojisini kullanır önceki nesil paralel teknolojilere kıyasla hantaldır.

İletişim Modları

iletişim bilgisayar birimleri arasında tek yönlü ve çift yönlü olabilir. SATA teknolojisi hem okuma yapabilir hem de yazabilir.

 

The following two tabs change content below.

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Latest posts by Enerji Mühendisliği (see all)

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.