bilişim

SIM Kartlı Arabalar Geliyor

SIM Kartlı Arabalar Geliyor

Günümüzde otomobiller çok daha hızlı ve çok daha geniş bir şekilde üretiliyorlar teknolojinin gelişmesiyle birlikte üretilen teknolojik cihazlar kablosuz olarak araçların devrelerine Entegre ediliyor ve programlanabiliyor.

Araçlar kablosuz olarak kontrol edilebiliyor

Geleceğin araçları kablosuz olarak kontrol edilebiliyor. Fakat bu durum tehlikeli Sonuçlar da üretiyor. Kötü niyetli kişilerin kablosuz olarak araçların devrelerine bağlanıp aracı kontrol etme tehlikesi var. Büyük araba firmaları bu tehlikelerin önünü tamamen kapatmaya çalışıyorlar. Kablosuz araba kontrolü konusunda Mercedes çok hassas davranıyor, hem güvenli hem de yenilikçi yollar arayan Mercedes şu an için E-Plus serisini ufak tefek kontrol sistemleri ile donatmaya başladı. Google firması ve Apple firması bu sistemlerle yakından ilgileniyor. Elektronik entegrelerin araçlara konumlandırılması araçların internet ağıyla tanışması sürücü ile aracın fiziksel eforunu mümkün olduğunca azaltmayı ve sürücünün uzun yollarda daha az yorulmasını sağlamayı amaçlıyor.

sim-

BMW çoktan Yeniliğe açık

BMW araçların hepsinde SIM kart 2014 yılından bu yana BMW araçlara Entegre edilmiş halde ve bu araçların yüzde doksanı 4G bağlantısını kullanabiliyor. Gerçek zamanlı trafik güncellemeleri gibi teknolojilerden faydalanabiliyor. Uzaktan kapı kilidini kontrol etme gibi basit sistemlere izin veriyor. Aracın kendi interneti kullanılarak dışarıdan müdahalelerin önlenmesi ve internet ağı protokollerinin özelleştirilmesi güvenlik açısından gündeme gelmiş bulunuyor. Büyük araç firmaları arasında bulunan Ford firması da aracınızın Evinizdeki elektronik eşyalarla haberleşmesini ve sizin komutlarınızı  gören ve endeki cihazlarınızı yöneten sistemlerle donatılıyor.

Siz eve varmadan bazı cihazların çalıştırılmasını içeren bir projeye gelişim aşamasında… Böylece Aracınız Evinizdeki klimaya komutlar vererek Siz eve varmadan klimanızı çalıştırabiliyor.. Evinizdeki akıllı cihazlarla iletişime geçerek evinizin durumu hakkında detaylı bilgiye ulaşmanız sağlanıyor. Fırın buzdolabı klima televizyon ve ileride ASIMO gibi ev robotları ile araçtan iletişim sağlamak büyük rahatlıklar getirecek…

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like