Elektrik & Elektronik

Sınırsız Enerji Devri Başlıyor

Sınırsız Enerji Devri Başlıyor

Fransa-Provence kasabasında (Cadarache) hummalı bir çalışma var. Tam 60 futbol sahası büyüklüğünde bir alana kurulan tesiste atom çekirdeklerini birleştirmek ve elektrik enerjisi elde etmekle ilgili büyük bir proje hayata geçirilmeye çalışılıyor.30 farklı ülkeden gelen bilim insanları burada çok önemli bir tesis inşa etmeye çalışıyorlar. Tesis büyük bir olay olan Nükleer Füzyon sistemi ile elektrik enerjisi elde etmek için yoğun bir çalışmaya sahne oluyor. Binlerce mühendisin de katılımı ile gerçekleşen bu projede Avrupa’nın yarısından fazlasının elektrik enerjisi bu tesisten elde edilebilecek.

Nükleer Füzyon ve Nükleer Fizyon arasında fark var. Nükleer Füzyon atom çekirdeklerini birleştirme yöntemi ile büyük bir enerjiyi açığa çıkarmaktır. Nükleer Fizyon ise atom çekirdeklerini parçalamak esasına dayanıyor. Bu şekilde ortaya çıkan enerji çok daha büyük olsa da beraberinde büyük tehlikeler de getiriyor ve ortaya çıkan nükleer atıkların sıfırlanması için milyonlarca sene geçmesi gerekiyor.

Cooling towers emit vapor into the night sky at a nuclear power plant operated by EON SE in Grohnde, Germany, on Wednesday, Aug. 07, 2013. Germany's air pollution is set to worsen for a second year, the first back-to-back increase since at least the 1980s, after Chancellor Angela Merkel's decision to shut nuclear plants led utilities to burn more coal. Photographer: Krisztian Bocsi/Bloomberg via Getty Images

Fakat Fransa’da kullanılan yöntem çekirdeğin parçalanması değil, birleştirilmesi yöntemine dayanıyor. Açığa çıkan enerji hem büyük oluyor hem de atıkların sıfırlanması için milyonlarca sene yerine birkaç yüz yıl yeterli oluyor. Ortaya muazzam bir enerji çıkıyor ve Nükleer Füzyon sistemi ile baş edebilmek daha kolay. Gerekirse sistem durdurulabiliyor. Sızmaya karşı önlem de alınmış durumda. Fakat tüm önlemlere rağmen sızma olura çekirdek parçalanması olmadığı için öldürücü etki göstermiyor.

Fransa Cadarache Nükleer Tesisi

Tesisin tamamlanması için 20-25 yıl süre gerekiyor. Çalışmaların hızla sürdüğü tesisin büyüklüğü 60 futbol sahası kadar bir alan kaplıyor. Hem sürdürülebilen, hem çok daha ucuz hem de güvenilir enerji elde etme imkanı doğuyor. Projenin başında 66 yaşında bir mühendis olan Bernard Bigot var. Projeden çok olumlu söz ediyor ve yanabilir madde içeren bu projenin çok daha güvenli olduğunu belirtiyor. Yanması için kullanılan madde ise Hidrojen… Tekimeler Doteryum ile Tridyum arasında gerçekleştiriliyor. Denizlerde okyanuslarda ve göllerde ihtiyacımızdan çok daha fazla hidrojen bulunduğunu dile getiren Baş mühendis Bernard Bigot söz konusu bu projenin Avrupa’da belki de dünyada en büyük proje olduğunu belirtiyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like