Sri yukteswar Guruji

Bilgelik deyince akla aydınlanma çizginin öteki tarafına geçme, olgunlaşma gelir.  Aydınlanma demek uzak doğu bilgelerine göre; yaşamın ve ölümün sırlarına vakıf olmak ve insanla –yaratıcı arasındaki büyük perde denilen “maya” nın farkına varmak; dünyanın aldatıcı yüzünü keşfetmek, ego-kibir ihtiras gibi duygulardan ve hatta arzulardan tamamen arınmak demektir. Yani dünyaya has arzularınızı tamamen kaybedersiniz. Aslında bunu başarmak kolay değildir. Bir insanın aydınlanması için öncelikle karmasının da iyi olması gerekir.  Yüzeysel olarak bir istek duyup, aydınlanmaya heves etmekle aydınlanma gerçekleşmez. Bazen 1 yıllık bazen 10 yıllık hatta 50 yıllık bir “nefs terbiyesi” gerekir. Bizim tasavvufta da bir tekkeye gidersiniz. Şeyhiniz size bir takım görevler verir ve bazı zikirleri çekmenizi ister. Zaman için siz zikir çektikçe kalbinizin temizlendiğini anlarsınız. Kalbinizin içine nur dolmaya başlar. Gün gelir, nurlu alan nursuz alandan çok daha büyük olur. Nefs terbiyesi bizde tasavvuftaki terimdir, ego ve arzulardan arınma terbiyesi de uzak doğuda kriya yoga felsefesinin bir terimi ve yoludur. Zaman içinde kişi sürekli olarak meditasyon yaparak ve aşramda hizmetlerde bulunarak kendini olgunlaştırır. Ustası olgunlaştığını anlayınca onu “inisiye” eder.

 

 

Sri yukteswar guruji kriya yoga felsefesinin en önemli 3. Adamıdır. Ondan önce Lahiri Mahasaya gelmiştir. Lahiri Mahasaya da Babaji Yukteswar, paramahansa, kriya yoga, babaji, lahiri mahasaya, meditasyon,öğrencisi ve mürididir. Sri Yukteswar guruji ilk defa batı dünyasında şöyle tanındı: Öğrencisi  Paramahansa Yogananda bir kitap yazdı. Kitabın adı “Bir Yoginin Otobiyografisi” dir. Kitabı okuduğunuzda kahramanımızın ustası ile geçirdiği tüm zamanlarda neler yaşadığı anlatılıyor. Kriya yoga ustaları ve onların neler yaptıkları anlatılıyor. Bir takım büyük yogilerin yaptığı mucizevi olaylar anlatılıyor.

 

 

 

Kriya yoga yolu ve metotları anlatılıyor. Büyük üstadı  Babajı ve Lahiri nin karşılaşmaları,  Sri yukteswar’ın lahiri ile karşılaşması ve bu yola baş koyması anlatılıyor. Paramahansa Yogananda küçüklüğünden başlayıp tüm hayatını anlatıyor. Gerçek bir yoginin gerçek bir otobiyografisi okundukça insan kitabı elinden bırakamıyor. Özellikle gizem, yaşam, bilgelik , ölüm, ölüm sonrası  yoga meditasyon gibi kavramları öğrenmek isteyenlerin ilk okumaya başlayacağı kitap Bir Yoginin Otobiyografisi isimli kitaptır. Aşram müritlerin geldiği yemek yediği ve eğitim aldığı yerdir. Paramahansa bu aşramda 10 yıl geçirmiş. Daha öncesinde de çeşitli aşramlarda gezinmiş ancak kalbini ferahlatacak ve onu ilahi sevgi ile doldurmaya yardım edecek en uygun kişi olarak ustası Sri Yukteswar Guruji yi seçmiş.

 

Yukteswar, paramahansa, kriya yoga, babaji, lahiri mahasaya, meditasyon,

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like