Sudan Alev Elde Etmek

Sudan alev elde etmek mümkündür. H2O yani 2 mol hidrojen ve 1 mol hidrojen gazından oluşan suyun elektroliz işlemi ile sudan alev elde etmek oldukça kolay. Suyun elektrolizi için bir düzenek kurmak gerekiyor. Bir kapta tuzlu su ve içine 12V elektrik DC verilerek elde edilen H gazları başka bir kaba alınıyor ve saf Hidrojen gazı yanıcı bir gaz olduğu için sürekli ve temiz alev elde etmek mümkün oluyor. Bu işin profesyonelce yapılmasını sağlayan elektroliz cihazlar bir başka deyişle Hidrozon cihazı üretildi.

Henüz piyasalarda yaygınlaşmayan bu cihaz sayesinde sudan yanıcı gaz çıkarmak şu anki fosil yakıtlardan elde edilen yanıcı gaza oranla %80 oranında daha ucuza mal olacak. Sanayi kaynak atölyelerinde kaynak makinesi olarak da kullanılabilecek olan bu Hidrozon cihazının üretimini yapan çok az sayıda firma var.

Hidrozon Neden Hayata Geçmiyor

Hidrozon sadece su kullanılarak alev etme etmeye yarayan bir cihaz ve doğaya hiçbir zararı yok. Evrende en çok bulunan gaz ise Hidrojen gazı… Bu kadar sınırsız bir kaynağımızı enerji kaynağı olarak kullanmanın önünde teknik olarak hiçbir engel yok ancak petrolden alınan pastanın bitmesi için daha 20 yıl beklemek gerekiyor.

 

 

kaynak: Euronews

Etiketler, hidrozon, hidrojen gazı, Sudan alev elde etmek

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like