Sunucu Nedir Nasıl Çalışır

Sunucu Nedir Nasıl Çalışır

En alt seviyede Sunucu en basit tanımla bir dosya, veri, baskı, faks kaynaklarını barındıran ve çoklu bilgisayarlara hizmet veren bir teknoloji çözümü olarak düşünebilirsiniz.

Örneğin, bir dosya sunucusu dosyaları korur ve istemciler veya kullanıcılar erişim sağlayarak bu dosyaları yükleyebilir ve ondan dosya indirebilirler.  Benzer şekilde, bir web sunucusu web sitelerini barındıran ve kullanıcıların bu web sitelerine erişim sağlar. Müşteriler çoğunlukla bilgisayarlar, yazıcılar, faks veya sunucuya bağlanabilir diğer cihazları bulunmaktadır. Bir sunucusu kullanarak, bir güvenli faks makineleri ve yazıcılar gibi dosyaları ve kaynakları paylaşabilirsiniz., bir sunucu ağına şifre ile eriştiğinizde, o makinede bulunan tüm verilere, çalışanların eş zamanlı olarak internet veya şirket e-postalarına ulaşabilirsiniz.

Network servers in a data center. Swallow depth of Field

Sunucular Türleri nelerdir

sunucu Platformu

Sunucu platformu sunucu sürücüler bir motor gibi davranan bir sistemin temel donanım veya yazılım elemanlarıdır. Genellikle bir işletim sistemi ile eşanlamlı kullanılır.

Uygulama sunucusu

Ayrıca katman türü olarak bilinen, veritabanı sunucuları ve son kullanıcı arasındaki köprüde bilgisayar önemli bir yer tutar ve yaygın olarak istemci-sunucu arasındaki bağı sağlamak için kullanılır.

Ses / Video Sunucu

Bu akış multimedya içerik yayını için kullanıcıya yardımcı web sitelerine multimedya hizmetleri sağlar.

sohbet Sunucu

Bu gerçek zamanlı tartışma –konuşma sohbet ortamı/imkanı sağlar İnternet haber grubuna benzer bir ortamda veri alışveriş stili ile kullanıcılara hizmet vermektedir.

Faks Sunucusu

Asgari gelen ve giden telefon kaynaklarını aramak için kullanılır ve kurumsal işletmeler için en önemli sistemdir.

FTP Server

Bilgisayardan sunucu makineye güvenli dosya transferinin sağlanması için kullanılır. Size ait olan web sitelerinizin veri tabanına erişmek için FTP programları kullanırsınız.

Groupware Server

Kullanıcıların internet veya kurumsal intranet aracılığıyla, konumdan bağımsız, birlikte çalışma ve sanal ortamda bir araya işlev sağlamaya yarayan tasarlanmış bir yazılımdır.

 

IRC Sunucu

Gerçek zamanlı tartışma –sohbet- ortamı arayanlar için ideal bir seçenektir. Bu sistem kullanıcıların Internet Relay Chat IRC ağı üzerinden birbirlerine bağlanmalarını sağlıyor ve bünyesinde farklı ağ sunucularını içerir.

Liste Sunucusu

Bu sunucu tipi e-posta listeleri yönetmek için iyi bir yol sağlar. Sunucu açık interaktif insanlar için tartışma ya da duyuru, haber bültenleri ya da reklam sağlayan tek yönlü bir liste olabilir.

Posta sunucusu

Bu sunucu LAN, WAN üzerinden ve Internet üzerinden kurumsal ağlar üzerinden postaları aktarır ve saklar.

Haber Sunucusu

Bu sunucu USENET haber ağı üzerinden ulaşılabilir birçok kamu haber grupları için  bir dağıtım ve teslimat kaynağı olarak hizmet vermektedir.

Proxy sunucusu

İstemci ile internet arasında ara bulucu görevi gören bir sistemdir.

Telnet Sunucusu

Ana bilgisayarda oturum açarak uzak bilgisayarları kontrol etmeye yarayan bir sunucudur.

Web sunucusu

Bir diskten dosya yükleme ve kullanıcının web tarayıcısına ağ üzerinden aktararak bir web tarayıcısı için statik içeriği sağlar. Bu değişim HTTP kullanarak iletişim, tarayıcı ve sunucu tarafından aracılık edilir.

 

The following two tabs change content below.

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Latest posts by Enerji Mühendisliği (see all)

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.