Donanım

Sürücüsüz Araç Kazası

Sürücüsüz Araç Kazası

İnternet üzerinden hizmet veren Amerikan taksi firması Uber, Arizona’nın Tempe kentinde bir kazanın meydana gelmesi üzerine sürücüsü olmayan otomobillerini servis dışı bıraktı. Sürücüsü olmayan vasıtalarıyla güvenlik ihlali tartışmalarına neden olan internet esas alan taksi firması Uber, bir aracının kazasından sonra sürücüsü olmayan vasıta uygulamasını durdurdu. Sürücüsüz aracın otomatik pilotta olduğu ama kazaya karşıdan gelen aracın neden olduğu öğrenilse de firma kararını verdi.

 

Araç Otomatik Pilottaydı

Uber bir taksi firması olarak tüm araçlarını sürücüsüz kullanıyor ve internet üzerinden araçlarını kontrol ediyor. Ancak meydana gelen trafik kazası nedeni ile Uber yine eski sisteme dönecek . Çünkü sürücüsüz hizmet veren aracı, ABD’nin Arizona eyaleti Tempe kentinde kaza yaptı. İnternet üzerinde yayımlanan görüntülerde, aracın yana yattığı görülüyor. Volvo SUV tipi vasıta kaza sırasında, sürücüsü olmasına karşın otomatik pilottaydı.

Kazada ölen Yok

Başka bir aracın dönüşte yer vermemesi nedeniyle meydana gelen kazada, ölen ya da yaralanan olmadığı açıklandı. Uber’in sürücüsü olmayan taksilerinde her zaman, aracın denetimi devralacak bir sürücü bulunuyor.
Sürücüsüz araçlar trafik ışıklarına riayet eden ve genel trafik kurallarını ihlal etmeyen araçlardır ancak sürücüler için aynı şeyi söylemek doğru olmaz. Bu araçlar kuralları yerine getirse dahi trafiğin bir ortaklık olması nedeni ile kazalar sık sık yaşanabiliyor. Hiç bir hata yapmadığınız halde bir araba gelip size çarpabiliyor. Nitekim bu kazada da suçlu tarafın sürücüsüz araç olmadığı da anlaşıldı. Buna rağmen Uber kendi araçlarını piyasadan çekiyor.

uber, volvo, sürücüsüz araç

 

kaynak.haberler.com

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like