Bilim Haberleri

Suya düşen Arabaya etkiyen Basınç Kuvveti

Suya düşen Arabaya etkiyen Basınç Kuvveti

 

Bir araba suya düşüyor ve tekerlekleri üzerinde gölün dibinde duruyor. İçindeki adamın veya kadının ya da kişilerin dışarı çıkması için kapıyı açmaları gerekir. Öyle de, bu  kadar kolay olmayabilir, dilerseniz kapıya gelen su basıncını hemen hesaplayalım ve bir insanın bu basıncı yenip yenemeyeceğini görelim.

 

Göl derinliği 9.2 metre olsun. Arabanın yerden tavana yüksekliği 1.2 metre, tavanın su yüzeyine mesafesi de 8 metre olsun. Bu kazada kapı bir düşey duvar gibi düşünülecek ve üzerindeki su basıncı hesaplanacaktır.

Düşey duvar bağıntılarına baktığımızda;

S= 8 m

A= 1 m

B= 1.2 m

Burada a araba kapısının genişliğidir.

FR= Roxgx(s+b/2)x(a.b)  formülünden kapıya gelen basınç kuvveti Newton olarak bulunabilir.

Ro: suyun özgül kütlesi ( kg/metreküp)

g: yerçekim ivmesi

FR= 1000 x 9,81 x (8+ 1.2/2) x (1 x 1,2)

FR=101,24 KN   ( kilo Newton) çıkar.

F= m.g  den kütlesini bulabiliriz. Kapıya gelen kuvvetin kütlesini :

101,24 kN= m . ( 9.81)

M= 10000 kg  buluruz. Demek ki kapıya gelen ağırlık  10 ton dur. Bir kimse, kendi gücü ile kapıya gelen 10 ton ağırlığı yenemez ve kapıyı açamaz.

 

İşte sıradan bir araba için göle düşmenin ölüm demek olduğunun kanıtı… Ancak Wolkwagen firmasının ürettiği yeni tip arabalarda tavanda sensörler bulunuyor ve basın artışında tavan otomatik olarak açılıyor…. Bu basınç kuvveti camları patlatmaz mı sorusu hemen aklı kurcalayabilir. Ama tasarım yapılırken camın bu basınca dayanabilmesi gerektiği düşünülür. Aslında otomatik olarak tavanın açılması da düşünülür ama çok masraflı olacağından, araba maliyeti yükseltilmek istenmez. Orta ve düşük sınıflar için üretilen arabalardan söz ediyorum.

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like