Bilim Haberleri

Termodinamikle Kilo Vermek

Termodinamikle Kilo Vermek

 

Termodinamik bilimi ile kilo vermek, bu konuda kalori giriş çıkışları hakkındaki farkındalığınızı arttıracağı için yararlı olabilir diye düşündük. Termodinamikle nasıl kilo verebilirim diye merak edenlere söyleyelim. Kilo vermek için aldığınız kalorilerin, harcadığınız kalorilerden daha az olması gerekir. Mesela 1 Kilokalori = 1000 kaloridir. Bu da 4186 KJ değere sahiptir. Bir insan gün boyu hiç bir şey yemezse, içeriye yani vücuda veya sisteme enerji girişi olmaz. Ama otursa hatta uyusa bile enerji harcaması olur. Bu harcama, yaş kilo cisiyete ve metabolizma hızına göre değişir.

 

 

Bir insan gün boyu hiç bir şey yemezse ne olur?

 

Ortalama günde 2500  kilo kalori enerji harcayan bir insan, hiç bir şey yemezse, 300 gram yağ yakacaktır. Hem de kendi kendine bu yağlar yakılacaktır. Bu iyi haber. 21 gün yemek yemezse 6300 gram yağ yok olacaktır. Ve kişi 21 gün aç kalırsa, sadece su ile geçinirse, 21 günde 6300 gram yağ eriyecektir. İşin güzel olan tarafı gün boyu otursanız dahi, vücut hücreleri çalışmak için enerji harcayacaktır. Siz yeseniz de yemeseniz de o enerji öncelikli olarak;

Vücuttaki karbonhidratlardan alınacaktır. Eğer vücutta karbonhidrat bulunmazsa, yağ molekülleri depodan çekilecektir. Eğer yağ da kalmazsa proteinlere başvurulacaktır.  Vücut sadece yağ mı yakar? Hayır bununla beraber kas hücreleri de harcanır. Yani insan kendi kendini yemeye başlar. Bu insanın düşünme, yürüme, egzersiz yaparak günde 5000 Kilo kalori harcadığını düşünün. 21 günde 13 kg yağ gidecektir. Bu kadar uzun süre hiç bir şey yemeden dayanılmaz diyenler haklı. O yüzden çok çok az yiyerek, alınan kalorileri mutlaka verilen kaloriden düşük tutarak, mesela 6 aylık süreçte de bu kadar kilo verilebilir.

Bir insan Kaç gün Aç Kalabilir

Hindistan ve Çin hatta Rusya ve Tibet’te bu işin pirleri mevcut. Onlar Himalayalar’da, inzivaya çekilerek günlerce, hiç bir şey yemeden Tanrı’yı aramak adına ve meditasyon yaparak bir nevi bitkisel hayata girerler. Ünlü bir bilgeye göre, 21 gün aç kalmakla aydınlanma arasında sıkı bir ilişki varmış. Bu insanlardan bazıları 90 gün hiç bir şey yemeden sadece su içerek ve dağlarda buldukları otlarla yetinerek yaşarlar. Ömürleri ise 120 130 sene sürer.

 

Uzun Ömürlü Olmak için Yememek Gerekir

 

Bütün bilgeler ve Termodinamik de bu konuda hem fikir. Ne kadar az yersek o kadar sağlıklı oluyoruz. Ne kadar çok yersek o kadar hızlı yıpranıyor ve yaşlanıyoruz. Özetle bunun için bir felsefe geliştirmemiz gerekli. “Yaşamak için ye, yemek için yaşama!”

Sözlerimi ünlü Bilge Maharaji‘nin bir sözü ile bitireyim.

“Çok yaşamak istiyorsunuz fakat çok yemek yiyorsunuz! Bu büyük bir tezat”

Bilge Sri Yukteswar Guruji ” Hayatta kalmak için yemek yemeyi anlarım, ama tıka basa yemeyi hiç anlayamam ve kabul edemem!”

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like