Elektrik & Elektronik

Trafo Nedir Nasıl Çalışır

Trafo Nedir Nasıl Çalışır

 Trafo Nedir: Trafo frekansı sabit bırakmak suretiyle gücü ve frekansı değiştirmeden akımı ya da gerilimi alçaltmaya ya da yükseltmeye yarayan ve sargıları arasında hiçbir elektrik fiziki mekanik bağı olmayan yani elektromanyetik indüksiyon yolu ile çalışan ve hareketli parçası bulunmayan elektrik makinalarına transformatör ya da kısaca trafo denir.  Biz çoğunlukla gerilim değeri değiştiriyoruz mesela iletim hatlarında geri dönüşümlerini karşılamak için yükseltici trafo olarak kullanıyoruz diğer bölümlerde ise iş yerlerimizde olsun evlerimizde olsun mahallelerimizde olsun gerilim değeri düşürmeyi sağlayan trafolar yani düşürücü alçaltıcı trafo olarak kullanıyoruz. Ayrıca trafoların transformatörlerin diğer elektrik makinalarından bir farkı da hareketli parçalarını olmamasıdır ve Bu iyi bir şeydir. Eğer hareketli parçası yoksa makinanın sürtünme kaybı diye bir kayıp olmayacak ve bu da Toplam kaybın düşmesine  yol açacak.

 

Trafolarda Hareketli Parça  Yoktur

Diğer makinalara göre elektrik makinaları Örneğin Asenkron motorlara göre sürtünme kaybının olmamasından  toplamda verimi çok daha iyidir. Bu durum verimin diğer makinalara göre daha yüksek olmasına neden olacaktır trafoların yapıları basit üç bölümden oluşuyor var Bunlardan birincisi Primer sargı ki Primer demek birinci sargı demektir demek diğeri sekonder sargı 2. saygı anlamındadır. Primer sargıya gelirim uyguladığınızda sekonder sargı dan çıkış alıyor  ince saçlardan oluşmuş demir nüve üzerinden manyetik alan kendini tamamlıyor.  Tamamlarken de sekonder sargıları kesiyor. İşte trafo çalışma prensibi budur.

 

 

Gerilim düşürücü trafolar

Primer ve sekonder  sargılar ve demir nüve trafoyu oluşturur dedik. Primere bir gerilim uygulanıp sekonderde daha düşük gerilim elde ediliyorsa bu durumda trafo gerilim alçaltıcı trafo olur.

Gerilim yükseltici trafo

Eğer primere bir gerilim uygulayıp sekonderde daha yüksek bir gerilim elde ediyorsak bu trafoya da gerilim yükseltici trafo deriz.

 

 

Demir Nüvenin Görevi

 

Şimdi biz değişken olmak koşulu ile yani AC gerilimi primere uygularsak, değişken manyetik alan, hava üzerinden dolaşamaz bunun yerine demir nüveyi seçer. Manyetik çizgiler nüve üzerinden devresini tamamlarken sekonder sargıyı da keserler böylece orada bir gerilim endüklerler. Ama doğru akım DC gerilim verilmiş olsa değişken manyetik alan olmadığı için devresini tamamlamaz. Yani dolaşmaz ve karşıdaki sekondere gitmez. İlk sargıda gerilim okusak bile ikinci sargıda gerilim okuyamayız.

Demir Nüve neden ince sacların Preslenmesi ile oluşturulur?

Demir nüve tek parça demirden de yapılabilirdi ancak kaçak akımlar kendilerini kolayca ortaya çıkarırlardı. Demir kayıpları konusunda bu kaçak akımlara ve demir kayıplarına değineceğiz.

Trafo nedir, trafo çalışma prensibi nedir, demir nüve, primer sargı, sekonder sargı, Gerilim yükseltici trafo, Gerilim düşürücü trafo

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like