Bilim Haberleri

Üranüs Gezegeninin Yazları Ve Kışları

Üranüs Gezegeninin Yazları Ve Kışları

Bilim ve teknoloji ilerledikçe bilim haberleri ve teknoloji haberleri bizleri hayretten hayrete sürüklüyor. Üranüs gezegeni venüs kadar turuncu ve gizemli özelliklere sahip olmasa da bu gezegenin ilginç bir özelliği var. Gezegende sadece 2 mevsim var. Yaz mevsimi ve kış mevsimi toplamda bizim yıl hesabına göre 42 yıl sürüyor. Dünyada 84 yaşında bir adam sadece bir yaz ve bir kış geçirmiş oluyor. Pek de iç açıcı olmayan bu durum; tüm ömrünü yaz sıcağında geçirmek isteyenler için büyüleyici olabilir. Evet ama Üranüs gezegeninde şimdilik yaşam mümkün değil. Çünkü atmosferde hava yok. Gezegen 1781 yılında keşfedildi. Gezegenin atmosferinde %83 oranında Hidrojen %15 oranında Helyum ve %2 oranında Metan bulunuyor.

 

Uranüs çoğunlukla hidrojen-helyum atmosferinde metan sonucu mavi-yeşil renkte olan bir gezegen . Gezegene genellikle buz devi adı veriliyor, çünkü kütlesinin yüzde 80’i ya da daha fazlası su, metan ve amonyak buzlarının akışkan bir karışımından oluşuyor.

Güneş sisteminin diğer gezegenlerinin aksine, Uranüs eğik bir şekilde eğilir ve neredeyse yörüngede güneşin etrafında döner. Bu olağandışı yönelim , oluştuktan kısa bir süre sonra bir gezegen boyutundaki gövdeyle veya birkaç küçük meteorla çarpışmasından kaynaklanabilir .

Bu alışılmadık eğim, yaklaşık 42 yıllık mevsimi doğuruyor; bu, Uran yılının 84 Dünya yılına eşit olması demektir; güneş, doğrudan her kutbun üzerinde parlıyor ve gezegenin diğer yarısını uzun süre yaşamaya bırakıyor. , karanlık, soğuk kış 42 yıl sürüyor.

 

 

Çoğu gezegenin manyetik kutupları, genellikle dönen eksenle sıralanır, ancak Uranüs’ün manyetik alanı eğiktir ve manyetik ekseni, gezegenin dönme ekseninden yaklaşık 60 derece üzerine eğilir. Norman F. Ness ve diğerlerine göre, Science dergisindeki bir makalede, Uranüs için garip yoldan sapmış bir manyetik alana neden olur ; kuzey yarımkürede yüzey alanının gücü, güney yarımküredeki yüzeyinde kuvvet, auroraların oluşumunu etkiler.

 

bilim ve teknoloji, teknoloji haberleri, bilim haberleri, üranüs gezegeni

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like