Uyku Bozuklukları ve Nedenleri

Uyku Bozuklukları ve Nedenleri

Hepimiz uykusuzluk sorunu yaşarız. Ancak bu sorun hayatımızın uzun bir sürecinde devam ederse sağlık sorunları kapıda demektir. Çünkü uyku insan sağlığı için çok önemlidir.

Narkolepsi Nedir

Narcolepsy, bir uyku bozukluğudur. Yani bu rahatsızlık 3-4 saatte bir uyumayı gerektiriyor. Kişi her 3-4 saatte uyuklamaya başlar ve 15 dakika uyuyarak dinçleşir. Bu kişiler eğer bu düzende uyumazsa halüsinasyonlar görmeye bile başlayabilir. Görülme oranı binde 2 dir.Uyku bozukluğu, REM uyku döngüsünü düzenleyen hipokretin olarak bilinen bir beyin kimyasalının olmamasından kaynaklanıyor.

Uyku Bozukluğu Nasıl tedavi edilebilir?

Bu duruma özgü herhangi bir tedavi olmamasına rağmen, kontrol altına alınabileceği bazı basit ve kullanışlı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden biri gün ortasında uykuya dalmaktan kaçınmak için birkaç saatte bir uyku programı oluşturmaktır. Böylece olur olmaz yerde ve zamanda uyuklamaktan kurtulabilirsiniz.

Kleine-Levin Sendromu Nedir

Kleine-Levin sendromu, saatlerce, haftalarca, günlerce ve aylarca  aşırı gündüz uykusu olarak kendini gösterir. Bu rahatsızlığı olanlar, günde 22 saat uyurlar. Günün 2 saati yaşarlar. Beynimizdeki Talamus ve hipotalamus fonksiyonlarındaki düzensizliklerden dolayı semptomlar gösterilebilmesine rağmen, bu durum için kesin bir neden belirlenememiştir. Bazı kişiler aşırı dozda alkol ve uyuşturucu, aşırı yorgunluk, ağır seviyeler veya stres veya hatta beyin tümörleri gibi sağlık sorunları yüzünden bu rahatsızlığı yaşayabilir. Uyku düzensizliğinin altında yatan ana sebebi bulabilmek için bir nöroloji uzmanına görünmek faydalı olabilir. Çoğu uyku uzmanının, bu sorunun üstesinden gelmek için yaşam tarzı değişikliklerini önermesi bilinmektedir. Her gün belirli bir saatte uyuma programı yapmak, kafeinin alımını azaltmak, yoga ve meditasyon gibi faaliyetlerde bulunmak, bu sorunun tedavisinde yardımcı olabilir.

Uyurgezerlik nedir

Adından da anlaşılacağı üzere, uyurgezer, uykunun derin aşamalarında yürüyen insandır. Bu durum 4-12 yaş arasındaki çocuklarda sık görülür. Genellikle, çocuklar ailede  bu davranıştan daha fazla etkilenirler. Bu durum tehlikeli olabilir. Çocukların %15’inde bu sorun görülmektedir.Uyurgezerlik tedavisinde hipnoterapi gerekli olabilir.

 

 

REM-Uykusu Davranış Bozukluğu

REM (Hızlı Göz Hareketi) aşamasında, kişinin vücudu felç olur, solunum düzensizleşir ve kan şekeri seviyeleri yükselir. Bununla birlikte, RDB’den muzdarip olanlar uyku felci denilen durumdan etkilenmezler, bedenleri aktif kalır. Bu haliyle, bu kişiler canlı rüyaları görür ve bunları çığlık atmak, parçalamak ve hatta etrafa eşya atma gibi eylemlerle yürürlüğe koyarlar.  Bu durumun nedeni, Parkinson hastalığı ve demans gibi diğer nörolojik rahatsızlıklarla ilişkilendirilmiştir. Bu bozukluk için özel bir tedavi olmamasına rağmen, ilişkili durumların belirtilerini biraz tedavi etmek mümkündür.

 

Gece Uykusu ile ilişkili yeme bozukluğu 

Sağlıklı uyku için yemek, uyumadan en az 3 saat önce yenmiş olmalıdır. Mideyi doldurmak, uykunuzu kaçırır. Tam boş bırakmak da uyumanızı engeller. Bu durum tıbbi ve psikiyatrik müdahale ile tedavi edilebilir. Bazı insanlar geceleri uyumalarını sağlamak için uyku hapları kullanmaya eğilimlidir. Bununla birlikte, bu durum tehlikelidir.

 

Uyku bozuklukları, Uyurgezerlik nedir, Narkolepsi Nedir,

 

 

The following two tabs change content below.

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberlerinin yayınlandığı platform...

Latest posts by Enerji Mühendisliği (see all)

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberlerinin yayınlandığı platform...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.