Donanım

Viski Nasıl Yapılır

Viski Nasıl Yapılır

Alkollü içkiler sınıfından olan viski İskoçya ve İrlanda’nın “Hayat suyu” ismini verdikleri alkollü bir içecek türüdür. Çavdar Mısır Buğday ve arpa damıtılarak yapılan viski meşe fıçılarında dinlendirilir ve olgunlaştırılır. Buzlu sulu viski ve kola gibi başka tür içecekler karıştırılarak içilebilen viski 1400’lü yılların sonunda türetilmiş dünya genelinde yaygın olarak üretimi yapılan bir içecektir.

Viskiler İrlanda viskisi İskoçya listesi ve Amerikan Viskisi olmak üzere üç ayrı kısımda incelenir.

Amerika’da üretilen viski Burbon viskisi adını alır ve Sadece bir kez damıtılmaktadır. Üretiminde ise Mısır kullanılmaktadır. İskoçya ve irlanda’da kullanılan viskiler ikişer veya üçer kez damıtılmaktadır. Örneğin İskoçya’da üretilen viski üretiminde mısır değil arpa kullanılmakta ve Tahıllar çimlendirme işleminden sonra özel fırınlarda açık ateşte kurutulmakta ve ateşin dumanının tahıllara sinmesi sağlanmaktadır.

İrlanda viskisi ise üç kez dağıtılmaktadır ve yapımında arpa kullanılmaktadır. Kullanılan tahıllar sac üzerinde kurutulmakta ve dolayısıyla dumanlı Ateş kullanılmadığı için yanık kokusu hissedilmemektedir. Viski yapımında kullanılan tahıllar Amerika Kanada İskoçya ve İrlanda’da Arpa ve buğdaylar kullanılarak yapılmakta Amerikan çavdarı ve Amerikan mısırı viski yapımının temel maddesi olarak kullanılmaktadır.

 

iskoc-viski

İskoçya’da viski üretimleri başlı başına bir sektör haline gelmiştir. İskoçya’da 200’e yakın viski damıtma evleri bulunmaktadır. İskoç viskileri içine karamel ve su katılır 850 litre kapasiteye sahiptir ve bu fıçıların 3 yıl boyunca bekletilmiş olması gerekir.

Şarap nasıl Yapılır

Şarap yapımından çok farklı olan viski daha fazla emek gerektirmektedir. bilindiği gibi Şarabın Fermantasyon süresi en fazla 60 gündür. Toplanan üzüm sularının sıkılması içine birkaç kırmızı pancar ve maya atılarak havadan izole edilen şarapların 60 gün Fermantasyon süresinden sonra içime hazır hale getirilmesi hem şarap yapımının kısa sürede yapılmasına hem de şarabın daha ucuz olmasına neden olmaktadır. 40 kg üzümden elde edilen ev yapımı şarap 10 litredir. 60 gün dinlendirme ve fermantasyon işlemi sonrasında uzun süre beklenildiğinde ev yapımı şarap tortular bırakır.

viski-

Viski Yapım aşamaları

Viski 5 önemli aşamadan geçer. Arpanın Malt hale getirip ezdikten sonra püre haline getirilmesi, Fermantasyon işlemi (2 gün sürer), damıtma işlemi, yaşlandırma işlemi ve fıçılama işlemi gibi önemli aşamalardan geçer.

2 Comments
  1. demet 2 sene ago
    Reply

    ben bu siteyi çok sevdim cıvıl cıvıl. .teşekkürler

  2. mustafa 8 ay ago
    Reply

    bana viski yapımı için bir ölçek yazarmısınız mesela 10 litre suya ne kadar arpa ve maya atmam gerek kac derece suda lapalamalıyım sagolun

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like