Vücuttaki 3 Enerji Sistemi

Vücuttaki 3 Enerji Sistemi

İnsan vücudu gıdadan yakıt elde eder ve temel vücut işlevleri için enerji kullanır, ancak vücut hücreleri doğrudan gıdalardan enerji almaz. Yiyecek sindirildikten sonra, karbonhidratlar, protein ve yağ, kanın içine emilen ve vücuttaki çeşitli hücrelere taşınan basit bileşiklere (glukoz, amino asitler ve yağ asitleri) ayrılır. Bu hücreler içinde ve bu enerji kaynaklarından yakıt sağlamak için adenosin trifosfat (ATP) oluşur. Vücut, enerji gereksinimlerini karşılamak için gerekli ATP ile hücreler tedarik etmek için 3 farklı sistem kullanır. Vücudun faaliyetlerinin çoğu, sürekli bir enerji kaynağı sağlamak için birlikte çalışan üç enerji sisteminin devamlılığını kullanır.

ATP-PC Sistemi

Vücudun enerjisini sağlamak için sürekli bir ATP kaynağına ihtiyacı vardır  enerji, ağırlıkların kaldırılması, yürümesi, düşünmek ve hatta basitçe oturup nefes almakla bile harcanmaktadır. Bunun dışında 10 saniyeden kısa süren kısa ve yoğun hareketler için, vücut esas olarak ATP-PC veya kreatin fosfat sistemini kullanır. Bu sistem oksijensiz kullanım anlamına gelen anaerobiktir. ATP-PC sistemi, bu ani enerji kaynağı için zaten kasta depolanan nispeten küçük ATP miktarını kullanır. Vücudun ATP beslemesi tükendiğinde, saniyeler içinde meydana gelen bir olay var; kasta bulunan bir enerji bileşiği olan fosfo- nitroinin (PC) parçalanmasından ek ATP oluşur.

Laktik Asit Sistemi

 

Anaerobik glikoliz sistemi olarak da adlandırılan laktik asit sistemi, glukoz depolama formunu kas glikojenden enerji üretir. Glikoliz veya glikojenin glikoza dönüşümü, oksijen varlığında veya yokluğunda ortaya çıkabilir. Yetersiz oksijen mevcut olduğunda, glikozu ATP’ye dönüştüren reaksiyon serileri, daha fazla ATP yapma çabalarında laktik asit üretilmesine neden olur. Laktik asit sistemi, yüksek yoğunluklu kas aktivitesinin nispeten kısa dönemlerini birkaç dakikada tüketir, ancak laktik asidin birikmesi, kaslarda yorgunluğa ve yanma hissine neden olabilir.

Aerobik Sistem

En karmaşık enerji sistemi, vücudun ATP’sinin çoğunu sağlayan aerobik veya oksijen enerji sistemidir. Bu sistem, glikoz ve yağ asitleri gibi besin maddelerinin parçalanmasından enerji açığa çıktıkça ATP üretir. Oksijen varlığında, glikoliz yoluyla ATP oluşturulabilir. Bu sistem aynı zamanda Krebs veya trikarboksilik asit döngüsünü de içerir  vücut hücrelerinin içindeki enerji santrali olan üreten bir dizi kimyasal reaksiyon gerçekleşir. Bu sistemin karmaşıklığı, oksijeni beslemek için dolaşım sistemine büyük ölçüde dayanması ile birlikte, ATP-PC veya laktik asit sistemleri ile karşılaştırıldığında daha yavaş hareket etmesini sağlar. Aerobik sistem, uzun süreli çalışma veya dayanıklılık aktiviteleri gibi birkaç dakikadan uzun süren vücut hareketi için enerji sağlar. Enerjiyi sağlamak için vücutta üç enerji sistemi birlikte çalışır. Bu sistemler atletik performansın artırılmasını sağlar fiziksel olarak hareket etmemizi, düşünmemizi nefes almamızı sağlar. Özetler tüm vücut geliştirme, gelişme ve yaşamsal vücut işlevlerini sürdürme süreçlerini içerir. Bu enerji sistemleri bağımsız olarak çalışamaz. Aksine, tüm sistemler her zaman birlikte çalışır, ancak bazılarının bedensel faaliyetin türü, şiddeti ve süresi ve kişinin kondisyon seviyesi de dahil olmak üzere, vücudun faaliyetlerine dayanarak daha ağır basabilir.

 

 

 

 

 

 

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir