Bilim Haberleri

Watt ile Beygir Gücü Ne Alaka

Watt ile Beygir Gücü Ne Alaka

 

Watt elektrikte kullanılan bir birim beygirle ne alakası var, 10 yıldır bunu düşünüp dururdum. Siz de belki merak etmişsiniz sahi Watt ile beygirin ne alakası var?
Hikaye şöyle başlıyor. James Watt 1800 lü yıllarda buhar motorunu icat eden ve bu motor üzerinde çalışan bir mühendis… Yaptığı buhar motorunun gücünü tarif etmek için elinde hiç bir muadil bilgi yok. O sırada motor da yok. Sadece atlar beygirler horseler var. Fakat James motorunu pazarlama ihtiyacı içinde debelenip duruyor. İnsanlara motorum çok güçlü diyerek de satış yapamayacağını anlayınca birden şimşekler çakıyor zihninde ve buhar gücünü beygir olarak HP ifade etmenin bir yolunu bulmak için madenlere gidiyor.

1 HP= 746 Watt

 

 

Bakıyor ki bir at, 150 kg yükü 1 dakikada 30 metre taşıyabiliyor. Kendi buhar motorunun gücü ile eldeki tek güç birimi olan atları birleştirmek zorunda kalan James sonunda şu dahiyane fikri buluyor. Bir at ya da beygir  150 kg yükü 1 dakikada 30 metre ileriye taşıyabiliyor. Benim motorum, 1500 kg yükü 1 dakikada 30 metre taşıyabiliyor. O halde benim motorum 10 beygir gücünde diye kurguluyor.  Her bir at Hp , 746 Watt değere karşılık geliyor olsun,  diyor ve ölçüyü koyuyor.  Yani Bu da Watt olarak 746 Watt değerindedir diye bir ölçü koyuyor. Bir beygir gücü = 746 watt değerinde. Atların kaldırma gücü ile Watt birimini birbirine çeviren James Watt sonunda halkın anlayabileceği dilden konuşmanın yolunu buldu. İnsanlar buhar motoru satın alırken, atların gücü ile kıyas yapmaya başladılar. Buhar motor satışlarını katlayan James Watt sonunda muradına bu şekilde erdi. Ben de yıllardır watt ile atların ne işi var diye kara kara düşünürdüm. Şimdi taşlar yerine oturdu. Şimdi bu adamın bu zekice planı olmasa, ürettiği buharlı motor satışları patlama yapmayacaktı bence. Yani mühendis olmak yetmiyor ya da mucit olmak da yetmiyor. İyi bir pazarlama becerisi de gerekiyor.

 

james watt, beygir gücü nedir, horse power, 732 watt

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like