Bilim Haberleri

Yapay Grafen ve Işık Hızı

 

Yapay Grafen ve Işık Hızı

 Teknoloji ve bilim dünyasında araştırmalar ve yeni buluşlar hız kesmeden ilerliyor. Nanotekspektte maddeyi manipüle eden araştırmacılar, yakın zamanda Nature Nanotechnology’de yayınlanan makaleye göre fizik ve malzeme biliminde önemli bir gelişme kaydetti . Princeton ve Purdue Üniversiteleri ve Istituto Italiano di Tecnologia’dan meslektaşları ile birlikte çalışan ekip, bir grafik aygıtın elektronik yapısını bir yarı iletken cihazda ilk kez yeniden yaratarak “yapay grafen” yapmayı başardı. Columbia Mühendislik Fakültesinden fizik profesörü Aron Pinczuk ve arkadaşlarının dediklerine göre; Bu bir kilometre taşı, yoğunlaştırılmış madde bilimi ve nanofabrikasyon alanında yeni bir state-of-the-art’ı tanımlıyor diyorlar.

Ne işimize Yarayacak?

Semiconductor yapay grafin cihazları elektronik anahtarların yeni modellerini keşfetmek için platformlar olabilir ve transistörler üstün özelliklere ve belki de egzotik kuantum mekanik durumlara dayanan bilgileri depolamanın yeni yolları olabilir.

2000’li yılların başında grafenin keşfi, fizik camiasında gerçek bir iki boyutlu malzemenin ilk gerçek dünyada gerçekleşmesi değil, aynı zamanda grafendeki karbon atomlarının eşsiz atom düzenlenmesi için bir platform sağladığı için muazzam bir heyecan yarattı. konvansiyonel materyal sistemlerinde gözlemi zor olan yeni kuantum fenomenlerin test edilmesi mümkün oluyor. Alışılmamış elektronik özellikleri ile elektronları dağılmadan önce çok uzak mesafelere geçebilir -grafen bu açıdan olağanüstü bir iletkendir. En önemlisi de elektronların sahip olmadığı egzotik özellikler katılarak ışık hızına yaklaşan rölativistik parçacıklar gibi davranmalarını sağlayan diğer benzersiz özellikler eklemek.

 

Ancak, doğal bir madde olan grafen, yalnızca bir atomik düzenleme gerektirir atomların grafen kafesindeki konumları sabittir ve bu nedenle, grafen üzerindeki tüm deneyler bu sınırlamaları uyarlamalıdır. Öte yandan, suni grafende kafes geniş aralığa ve konfigürasyona göre tasarlanabildiğinden, yoğun materyal araştırmacıları için incelemeye değer bir nokta olarak görülebilir çünkü doğal materyalden daha çok yönlü özelliklere sahip yeni bir materyal üretme söz konusu…

 

Grafen nedir?

Grafen, tekrarlanan bir altıgen deseninde birbirine bağlanmış tek bir karbon atomu tabakasından yapılır . Grafen kağıttan bir milyon kat daha incedir ; o kadar incedir ki aslında iki boyutlu kabul edilir. Karbon inanılmaz derecede çok yönlü bir elementtir. Atomların nasıl düzenlendiğine bağlı olarak sert elmas veya yumuşak grafit üretebilir. Graphene’in düz petek deseni , dünyadaki en güçlü maddenin durumu da dahil olmak üzere olağandışı özelliklere sahiptir

yapay grafin, bilim, teknoloji, grafin nedir, elektron, ışık hızı,

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like