Bilim Haberleri

Yapay Zeka Dünya Savaşına Neden Olabilir

Yapay zeka teknoloji dünyasının en önemli ve gözde konusu olmaya devam ediyor. Teknoloji her an yeni ürünler üretmesine üretiyor ama bu ürünlerin kötü niyetlerle kullanılmasının engellenebilmesi ayrı bir sorun. Rusya devlet başkanı Vladimir Putin de bu endişesini dile getiren liderlerden biri… Öyle ki bu gücün belli tekellerin eline geçmesinden endişe duyduğunu ifade ediyor.

 

Daha önce de yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğini iddia eden dünyanın en ünlü fizikçilerinden  Stephen Hawking de yapay zeka insanlığın sonunu getirebilir şeklinde konuşmuş ve endişesini dile getirmişti.

Yapay zeka insan ırkına hizmet etmek için yararlı olabilir. Çünkü makinelerin duyguları yoktur, maaş almaları gerekmez sigorta istemezler. Verilen işi 7/24 yaparlar. Şikayet etmezler.  Bu artılar birçok işverenin ilgisini çekiyor.  Dev fabrikalarda insan gücü yerine robotların kullanılması mümkün olsa da bu insanların işsiz kalma sorunu ortaya çıkacak.

 

Ayrıca yapay zekaya sahip robotların silah kullanma becerileri ise büyük bir tehlike arz ediyor. Yapay zeka kendisine komut verilmediği halde mantıklı çıkarımlar yapabilecek robotların üretilmesi ve sokağa salınması ile son bulursa büyük felaketler olabilir. Hele ki kötü niyetli insanların eline geçerse büyük savaşlara neden olabilir.

Yapay Zeka Ne Durumda

Eskiler bilir, görevimiz tehlike diye bir dizi vardı. Bu dizi 1980 li yılların en popüler dizilerinden biriydi.  O dizide şimdi kullanılmakta olan laptoplarla ve 3D yazıcılarla tanışmıştık. Ancak bunların hayal ürünü olduğuna herkes inanıyordu. Ta ki 2100  yılının ilk çeyreğine yaklaştığımız bu dönemde ortaya çıkana dek… Aslında bu cihazlar 1980 den önce de vardı ve saklı tutuluyordu. Diyeceğim o ki yapay zeka emekleme aşamasında filan değil. Sadece gün yüzüne çıkarılmıyor.

2100 yılında ne var?

Dünyanın en tutarlı Kriya Yoga ustalarından biri olan Sri Yukteswar Guruji, astroloji alanında çok ilerlemiş bir bilge idi. İngilizce yayınlanan “The Holly Science” ” kutsal Bilim ” kitabında dünyanın çağlarını bir cetvelle ayırmış ve ayrıntılı olarak her yüzyılda insanlığın başına neler gelebileceğini belirtmiştir. Kitap henüz Türkçe dilimize çevrilmedi ancak bu kitabın mutlaka okunması gerektiğine inanıyorum. Kitapta tam da içinde bulunduğumuz çağın bilim ve teknoloji çağı olduğundan söz ediliyor. 2100 yılına kadar teknolojik gelişimlerin duraksamadan ilerleyeceğini ifade ediyor. 1900 lü yıllarda kaleme aldığı bu kitaba baktığınızda  insanlığın önündeki bir kaç bin yıl teknoloji alanında çok parlak ilerlemeler kaydediyor.

Yapay zeka, teknoloji, teknoloji haberleri,

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like