Yeni Teknolojiler| Darpa

ABD Savunma İleri Araştırma Ajansı (DARPA), amacı çok fonksiyonlu mikro robotları ve aktüatörler veya aküler gibi gerekli bileşenleri geliştirmek olan bir programın lansmanını duyurdu. Programın katılımcıları DARPA’nın açıklamasına göre üç yıl boyunca bu teknolojileri geliştirecek ve yarışmalara katılacaklar. Program için harcanacak para 32 milyon dolar.

Yeni teknolojiler |Nanoteknoloji Gelişiyor

Birçok mühendis gelecekte minyatür robotlar üretecek, boyutları küçük çok işlevsel ve insanların ulaşamadıkları yerlere ulaşabilecek, veri toplayabilecek mükemmel nanoteknoloji ürünü robotlar yolda. Mesela yeni teknolojiler arasında Rolls-Royce firmasının ürettiği bir teknoloji var, bu teknoloji ile uçak seyir halinde iken, minik robotlar kanatları dolaşıp çatlak-kırık aşınma var mı kontrol edecek ve pilotu uyaracak. Yine ABD mühendisleri lazer ışınlarını kullanan ve güneş enerjisi ile beslenen mikro robotlar üretecek.

Yeni teknolojiler Darpa ile desteklenecek

DARPA başarılı projeleri finanse edecek ve programın toplam finansmanı 32 milyon $ olacak .Robot programının geliştirilmesinin yanı sıra diğer alanlardaki bazı gelişmelerin, dağıtımı sınırlı olan kontrollü açık bilgi (CUI) kategorisine gireceğini de belirtmek gerekir. Yarışma tarihi Mart 2019 için geçici olarak planlanıyor.

 

 • Yeni aküler
 • Yeni insansız araçlar
 • Yeni teknolojiler

 

alanında mucitlerin başvurularını bekleyen bu projede mucitler büyük paralar kazanabilir. Bu proje bir nevi yetenek avı olarak görünüyor.

yeni teknolojiler, darpa, yeni akü, insansız araç,

2 Comments
 1. ibrahim m. 2 ay ago
  Reply

  ABD Savunma İleri Araştırma Ajansı (DARPA), amacı çok fonksiyonlu mikro robotları ve aktüatörler veya aküler gibi gerekli bileşenleri geliştirmek olan bir programın lansmanını duyurdu.” ABD ve Rusya Çin ve Japonya ve Almanya teknolojide çok ileri ülkeler…

 2. Selma 2 ay ago
  Reply

  Teknolojide ilerleyemeyen ülkeler, ilerleyenleri geriden takip eder

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like