Yeni teknolojiler

Yeni Teknolojiler|Elektronik Çubuklar

Yeni Teknolojiler|Elektronik Çubuklar

 

Yeni teknolojiler her gün çeşitleniyor. milyonlarca mühendis dünya genelinde yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor.Bu günkü teknoloji haberleri kategorimizde elektronik çubuklar var. Artık damak tadımız da elektronik çubuklarla ayarlanacak. Evet! yanlış okumadınız, damak tadımıza uygun hale gelen yiyecekler, bunu elektronik çubuklar sayesinde başaracak. Elektronik çubuklar, ekşi veya tuzlu yiyeceklerin tadı değiştirecek. Uluslararası Gıda araştırma şirketi, yemeklerin tadını algılayan bir elektronik çubuk icat ettiler. Bu elektrolitler, yemeğin tuzunu ve ekşiliğini ayarlayacak. Haber, Food Research International dergisinde yayınlandı. Yeni teknolojiler her gün insanı hayretten diğer bir hayrete zıplatıyor, tat duyuları olan tuzlu, ekşi, tatlı, acı duyuları artık elektrolitlerle yapılacak. Genellikle bu lezzetler yemek hazırlarken sorulur, ancak bilim adamları uzun zamandır bu zevklerin bir parçasını simüle edebilecek cihazlar yaratmaya çalışmaktadır. Genellikle kontrollü elektrik veya termal stimülasyon kullanırlar.

Yeni Teknolojiler

Yeni teknolojiler  çalışmalarında, mühendisler özel bir prensip kullanan iki cihaz yarattı, Prototipler farklı bir tasarıma sahip, ancak içlerinde kullanılan devreler birbirine benzemektedir. Ana bileşen iki elektrot kümesidir; bir kasede kenara sabitlenir ve çubuklar elektrotlardan oluşuyor. Elektrotlar basit bir Arduino kontrol panosuna, bataryaya ve cihazın çalışma şeklini belirten ışık yayan bir diyotla çalışıyor. Geliştiriciler önceki çalışmaların verilerini kullandı ve iki tat için mevcut parametreleri oluşturdu. Ekşi tat, 180 mikroamper akım gücü ve darbe genişlik modülasyonu yüzde 70’e eşit olan bir görev döngüsü ve 40 mikroamper akımına sahip bir salin ve yüzde 20’lik bir görev döngüsü ile stimülasyon ile yaratılıyor.

 

Yeni teknolojiler alanında çalışan Mühendisler, cihazların çalışmalarını 31 gönüllü üzerinde kontrol etti. Sistemi test etmek için, tuzlanmış ve seyreltilmiş misosir çorbası hazırladılar ve çubuklar için tuzlanmış ve tuzsuz patates püresi seçtiler. Bundan sonra, her bir örneklemden duydukları duyuları beş temel tat için değerlendirmelerini ve genel olarak bu gıda örneğini nasıl bulduklarını anlatmalarını istediler. Sonuçlar olumlu çıktı.

 

teknoloji haberleri, teknoloji, teknoloji siteleri,güncel teknoloji haberleri, bilim ve teknoloji, bilim haberleri,cep telefonu, Yeni teknolojiler,bilgisayar medya haber, Oyunlar, Dünya haberleri, son dakika haber, teknolojioku, airporthaber,bilişim

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like