Yıldızlara Yolculuk Hayal Değil mi

Yıldızlara Yolculuk Hayal Değil mi

 

Astronomlar son zamanlarda Proxima Centauri bizim güneşe en yakın yıldızın etrafında Dünya benzeri bir gezegenin varlığı hakkında güçlü kanıtlar olduğunu belirtiyorlar. Bugüne kadar bulunan en yakın öte gezegen bulundu . Yıldız sistemi bizim kozmik komşumuz olmasına rağmen, hala Dünya’dan 4.2 ışık yılı ya da 25 trilyon mil uzaklıktadır. Bu tür mesafelerde, biz hiç keşfedilen gezegenleri ziyaret etmedik ama bu kadar uzağa uzay yolculuğu yapabilmek heyecan verici olacak.

 

uzaya-seyahat

 

would robot sondalar güneş sistemi keşfetmek için şimdi kullanılmakta olduğu gibi, geleneksel uzay aracı kullanarak en yakın gezegene ulaşmak için on binlerce yıl zaman alsa bile en yakın yıldıza mutlaka insanlığın yolculuk yapcağına dair işaretler veriyor. Bizi Güneş Sisteminin Ötesine Taşıyacak Yeni Uzay Gemilerine İhtiyacımız var.

 

 Daedalus projesi füzyon roket gibi bir şey, NASA’nın Saturn V roketi  bizim güneş sistemimizin ötesine gidebileceğimizin sinyallerini veriyor. Ama elbette biz 25 trilyon mil uzağa gitmeye niyetlenirsek yolun başında ihtiyarlayıp ölürüz.  Mühendis ve sanatçı Adrian Mann Eserlerini fütüristik uzay teknolojileri üzerinde yoğunlaştırıyor. İşte robotlar, hatta insan kaşifler, Proxima Centauri sistemi ile diğer kozmik mahallelerde gezinmek için bilimin emekleyen ürünleri olarak karşımıza çıkıyor.

 

2061-528-B-R42A

Uzaya Çıkabilmek ve Güneş ötesi Seyahat

Daedalus projesi İngiliz Gezegenler arası Derneği için teknik uzman bir grup tarafından 1970’lerde geliştirilen bir yıldızlar arası sonda bir konsept tasarımdır. Yaklaşık 6 ışık yılı uzaklıkta, gök bilimciler yaşanabilir gezegenler arıyorlar. Aslında insanlık nereye giderse gitsin orayı ceheneme çevirecektir. Dünya, bu sistemin en güzel gezegeni iken bir arada yaşamayı başaramayan insanlık savaşlarla dünyanın ömrünü kısalttı. Biz yeni gezegen arayışlarına dönelim,  Beş yıllık projenin sonucu Daedalus uzay araçları içinde en gözde tasarım oldu, ışık hızının yaklaşık yüzde 12’lik hızına ulaşmayı başaracak olan bu uzay araçları ile uzaya açılmak akıl karı değil. Işık hızı saatte 300 bin kilometre ve en yakın yaşanabilir gezegen bize 4 ışık yılı uzakta. Yani saniyede 300 bin km yol yapacağız ve bu yolculuk 4.2 yıl sürecek ki biz yaşanabilir bir gezegene adım atalım. Hey hey   ölme eşşeğim ölme. Yok Arkadaş bu hesaplarla ne saniyede 300 bin km hıza ulaşabiliriz ne de kesintisiz bu hızla 4.2 yıl seyahat edebiliriz ki en yakın komşu gezegene kapak atalım.

 

Bu günkü Bilim Bizi Uzaya Eriştiremez

 

Bilim gelişiyor ve gelişmek zorunda. İleri atılan bir hipotez kısa süre sonra çürütülüyor, fizik ve matematik yasalarında çok eksikler var. Bu hesap kitaplarla ışık hızına ulaşmamız mümkün değil. Yani başka gezegenleri mahvetmek şimdilik mümkün olmayacak gibi görünüyor:)

Proje Icarus

uzay-1

1970’lerden itibaren daedalus projesi kavramları Proje Icarus, İngiliz Gezegenler arası Derneği ve Icarus Yıldızlar arası organizasyonu, bu yönde çalışmalar yapıyorlar, umuyoruz bilim adamları, mühendisler ve meraklıları uluslararası bir ağ ile devam eden bir ortak proje için ilham kaynağı olan yıldızlar arası uzay uçuşu için yeteneklerini sonuna kadar kullanarak insanlığın insanca yaşayabileceği yeni yaşam alanları bulurlar.

 

etiketleri,Daedalus uzay araçları,Daedalus projesi,fütüristik uzay teknolojileri,Proxima Centauri,Yıldız sistemi,

The following two tabs change content below.

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Latest posts by Enerji Mühendisliği (see all)

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberleri, enerji haberleri, bilim ve teknik kişisel bloğu...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.