Yoga Nidra Nedir

Hastalık ya stresin her türü için Yoga Nidra bir mucize ilaç gibi çalışır. Yoga Nidra devam pratikten yanında manevi fayda elde edilebilir. Yoga Nidra Anlamı nedir: Yoga Nidra manevi uyku anlamına gelir.  Altın ve Yoga Nidra uyanıklık arasındaki koşullar. Bu rüya ve uyanış arasındaki noktada durmaktır. Yoga Nidra 10 ila 45 dakika arasında olabilir açık alanda Yoga Nidra yapabilirsiniz. Yoga uykusunda iken vücut herhangi bir şekilde hareket etmez.

Yoga Nasıl Yapılır

Halı üzerini temizleyin yayın ve bunun üzerine bir battaniye yayın gevşek giysiler giyin battaniye shavasana pozisyonunu alın. Resimde gördüğünüz duruşu sergileyin ve öyle kalın Lütfen sakin olun, düşünceler zihninize hücum edecektir siz onlara takıldığınızda onlar büyürler ve canlanırlar ama işin en can alıcı noktası budur; düşünceler geldiğinde onları umursa-mamak önemlidir. Bırakın, gelsinler ve gitsinler. Onları adam yerine koyduğunuzda -tabiri caizdir- onlar hareketlenmeye ve zihninizin ekranında daha fazla yer kaplamaya başlarlar.

Yoganın Faydaları

Bir durgun halde iken yada nötr ruh halinde iken; birden çok acıklı bir şarkı açtığınızda neler oluyor?  Tüm vücudunuz geriliyor, o şarkı ile ilgili kötü bir anınız varsa; durum daha da kötüleşiyor.  Pekiyi bu çağrışımın kaynağını keserseniz, yani şarkının çağrıştırdığı duyguları umursamaz iseniz, neler oluyor? Yavaş yavaş daha az görüntü daha az anı ve daha az acı oluyor. Yoga bu duruşlarda size bu farkındalığı kazandırır. Düşünceler artık serbestçe cirit atıp zihin alanınızı işgal edemiyor.

Yoga Neye İyi Gelir

Yoganın Fiziksel Faydaları: Ağrı tansiyon Yoga Nidra, diyabet, kalp hastalığı, baş ağrısı, karın yarası, astım hastalığı, boyun ağrısı, sırt ağrısı, diz eklemi ağrısı, siyatik gibi rahatsızlıkları iyileştirici etkisi vardır.

Yoganın zihinsel faydaları: Beynin stresle boğuşmaz. Bu uykusuzluk, yorgunluk ve depresyon içinde çok faydalı bir uygulamadır. Tüm stresli iş adamları iş kadınları bu yoga uygulamasını kullanabilirler.

Yoganın Ruhsal Faydaları: Yoga bir kendi iç alemine yolculuğun kapısıdır. Kişi daha önce hiç girmediği iç alemine girerse orada bir çok karanlık dehlizler bulur. Bilinç altını yöneten bir çok kemikleşmiş rahatsızlıkları ve hayatınızı kötü etkileyen davranışları kendiniz görebilirsiniz. Onları iyileştirmek için; farkındalık kazanmak yeterlidir sonrasında iyileşme kendi kendine gerçekleşir.  Yoga da bir sorunun çözümü için onu fark etmeniz ve yüksek duyarlılıkla fark etmeniz yeterlidir. Artık yanlışı tam ve  berrak olarak gördükten sonra onu neden devam ettiresiniz ki? Ettirmezsiniz! Sağlıklı düşünen bir insan yaptıklarının kötü olduğunu gördüğü an; bunları yapmaktan vazgeçmek için adımı atmıştır. Yoksa dışarıdan birilerinin “evladım yapma! Diye başlayan bedava ve kafa açan nasihatleri ile hareket etmezsiniz. Kimse etmez! Bu yüzden nasihatler dünyanın her yerinde ücretsizdir. Eğer işe yarasalardı ücretli olurlardıJ Neyse, konumuza geri dönelim yoganın ruhsal faydaları kişiye farkındalık kazandırmasından başka bir şey değildir. Sihirli büyülü bir fayda bekleyenler haybeye beklerler. Kişi son noktada ERER ve bir şeylerin olmasını bekler. Hiçbir şey olmaz Değişen tek şey; içten içe kaynağını bilmediğiniz bir coşku sevgi merhamet peyda olmasıdır. Sabır artar. En kötü olay bile bir bakarsınız sizi hiç yıkamamıştır. Başkalarının ağladığına güler geçersiniz. Toplumdan da fena halde dışlanırsınız. Neden? Çünkü aşırı mutlusunuz ve etraftakiler aşırı mutsuz. Sizde ters giden bir şeyler olmalı diye düşünürler ve o mutluluğu bozmak, sizi hizaya getirmek için var güçleri ile çalışırlar. İşte aydınlanan insanın başına bunlar gelir. Karanlıkta kalmış iç aleminizin kapısını aralamışsınız. Yoga size dinginlik vermiştir. Siz o karanlıkta ilerlerken yolunuz aydınlanır. Bu yolun bir sonunun olmadığını görürsünüz. İçinizde sonu olmayan bir huzur vardır. Sizden bu huzuru kimse alamaz. Dışarıdaki dünyadan tamamen soyutlanmışsınızdır. Oraya kimse giremez.  Korkularınızın yersiz olduğunu görmüş olursunuz, çünkü onların üstüne gittiniz ve gölgelerden başka bir şey olmadıklarını gördünüz. Bu durum, cesaretin kapısını aralar. Siz en doğru zamanda en doğru yerde gerekli cesareti gösterir ve çevrenizi hayretler içinde bırakırsınız. Bu rahatlığın nedeni; sizin tamamen bedenden ibaret olmadığınızı bizzat görmüş olmanız ve aslında ölümsüz olduğunuzu idrak etmiş olmanızdır.

Yoga Faydaları

Yoganın bir de bilgi ve zekanıza aşırı şekilde faydası vardır. Zeka ile akıl aynı şeyler değildir. Akıl çarşı pazarda gerekir ama zeka hayatın ani sürprizlerine karşı tepki vermenizde işe yarar. Bir anda öyle çözümler üretirsiniz ki, siz bile nasıl yıllardır görememişim diye hayret edersiniz. Zekanın kaynağı bedeniniz ya da zihniniz değildir. Zihne yüklenen mantık hiç değildir. O kaynak, kollektif bir kaynaktır. Yer yüzüne gelmiş tüm icatlar buluşlar düşüncelerin kaydedildiği süptil bir alandan bilgi çekmek için ağ kurmuş olduğunuz için zekanız insan üstü bir merhaleye ulaşır. Bu durum çevrenizce de fark edilir. Yoga size bilgi yüklemez matematik yüklemez, ama sizi süptil olan kollektif bilgi deposuna bağlayabilir. O depodan siz ilhamlar çekersiniz. En zor problemi bile çözerken çok kolay pratik çözümler zihninizde beliriverir.

Yoga Faydaları

Yoga size bunların dışında, bazı manevi hediyelerin de kapısını aralar. Bir takım yüksek sezgileriniz olur. Hisleriniz çok güçlü olur.  Biri size zarar verdiğinde ve siz onu cezalandırmak istediğinizde- istemeniz bile yeterlidir- evrenin gizli güçleri o kişiyi cezalandırmak için hemen bir senaryo yazar. Birkaç gün sonra duyarsınız ki, size haksız yere zulmeden kişi bir başkası tarafından misli ile zulme uğramıştır.  Hisleriniz çok güçlü olur dedik; sezgileriniz tavan yapar! Bazı olayları önceden sezebilir ve çevrenizi uyarabilirsiniz. Onlar da bunu nasıl bildiğinizi merak eder etrafınızda toplaşırlar. Ya da fark etmeleri zaman alır. Bazı körler için bunlar sadece tesadüf eseri olarak algılanır. Çünkü onların algıları açık değildir sizinki açıktır.  Burada yoganın faydaları konusundan bahsederken; sadece yoga nidra dan bahsetmiyoruz. Yoganın yüzlerce farklı disiplini yöntemi vardır. Yoga çakraları açma konusunda size çok yardımcı olur. Mesela kriya yoga yapmaya başladığınızda, 3 yıl içinde büyük ilerlemeler görürsünüz. Denemesi bedava, deneyin ve kendiniz görün.  Ya da Hatha yoga sadece fiziksel sağlıkta tavan yapmak için önerilir.  Kendi deneyimlerinize dayanmayan ve dışarıdan aldığınız hiçbir bilgiyi kabul etmek zorunda değilsiniz. Sadece denemenizi öneren yoga bilimi, kendinden çok emin olduğu için ve sizin de somut bir takım güzellikleri elde edeceğinizi bilmenin rahatlığı içinde, deneyin diyor. 2 bin yıldır insanlar yoga yapıyor. Eğer bu öğretilerin  hiçbir faydası olmasaydı, inanın bir yıl bile dayanamaz yok olur giderlerdi

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like