Yoga Sanatı

 

Yoga, fazlaca harcama ya da harcama yapmanıza gerek kalmadan neredeyse her koşulda iyileşmenize yardımcı olabilecek mucizevi bir tedavidir. Tek yapmanız gereken, vücudun rahatsızlık hissettiğiniz bölümünü hedefleyen birkaç yoga asanası uygulamaktır ve birkaç seansta tedavi, hızlı bir şekilde iyileşmeyi teşvik ettiğinden emin olabilirsininiz. Bu makalemizde kaymış bir disk için sizelere çok çeşitli yoga egzersizleri göstermeye özen göstereceğiz.

yoga nedir

 

Kaynamış bir disk, omurilik kanalındaki disklerden bir tanesi koptuğunda veya yerinden çıktığı zaman meydana çıkmaktadır. Bu durum omuriliğin herhangi bir yerinde meydana çıkmış olabilir,genellikle alt sırt bölgesinde görülen bir hastalık türüdür. Bu durum katkıda bulunan bir bazı faktörler vardır, başlıca nedenler omurganın ani bir ters hareket ya da yanlış bir hareket mesela çok ağır bir şey altına koyarsınız o şeyi uygun olmayan bir şekilde kaldırdığınız zaman veya omurganızı ani bir baskı altına sokarsanız. Kayma diski ağır ağrılı semptomlar ortaya koyar ve bağırsak veya mesane hareketlerini kontrol etme yeteneğine sebep olabilme ihtimali çok yüksek olabilir. Ancak, her gün yoga egzersizleri uygulayarak bu koşullara karşı kendinizi koruyabilirsiz.

 

yoga nasıl yapılır

Yoga, kaymış bir diski iyileştirmenin en etkili yollarından biridir. Kaygan bir disk yüzünden ağrı ve diğer semptomların hafifletilmesinde büyük başarı oranları çeviren vakalar var. Bazı etkili yoga duruşları, dengesizlikleri gidermek ve diskleri denge durumuna getirmek için özel olarak tasarlanmıştır. Bu yoga asanalarını yaparken kendinize çok fazla yüklenmemeniz çok mühimdir. çünkü bu durumun ağırlaşmasına ve durumu kötüleşmesine sebep olabilir.aynı zamanda durumun ciddiyetini göz önünde bulundurarak yeterli dinlenme de çok önemlidir, dinlenme süreniz sizin çok hızlı bir şekilde iyileşmenize sebep olacaktır. Aşağıda verilen, özellikle omurga kemiklerinin dengesini geri kazanmak için uygulanan ve bel ağrınızı hafifleten kaymış bir disk için çok farklı yoga egzersizleri verilmiştir.

 

Kaygan Bir Disk İçin Yoga Asanaları nelerdir

 

ilk önce Karnınızı uzatın, her iki bacağınızı birbirinden de biraz uzak tutunuz. Şimdi bacaklarınızı geriye doğru bükün ve ayak bileklerinizi sıkıca elleriniz ile tutun ve ayak bileklerinizi  kafanıza doğru çekin. Yavaş yavaş, taçınıza dokunmak için bacaklarınızı alabilirsiniz, ancak elbette ki bu uygulama çok geçtikten sonra gerçekleşir. Bu duruş, bütün omurganızı güçlendirir ve esnekliği de  geliştirmekte yardımcı olur.

Dizlerinizden birini bükün ve diğer bacağın uyluğunun üstüne bırakın  Burada ayakta duran diz kilitlenmelidir.ve Kollarınızı kaldırın ve kafanız ile  bir araya getirin. Vücudunuzu yukarı doğru çekin ve gerginliği hissedin. Bu duruş postürü düzeltir ve bel belinde gerginliği hafifletmekte yardımcıdır.

Karnınızı uzatın, topuklarınızı bir arada tutun ve ayak parmaklarını yere yatırın. Üst vücudunuzu yere yatık avuç içi kaldırın. Göbeğinden ayak parmaklarına kadar olan vücudunuzun yerde durduğundan emin olmalısınız. Başınız gökyüzüne kaldırılmalı, göbek bölgesi etrafındaki baskıyı hissedersiniz. Omurganızda daha fazla esneklik ve kuvvet geliştirdiği için Bhujangasana, servikal problemleri tedavi ettiği ve diski kaydığı biliniyor.

Bacaklarınızı da çok yavaş bir şekilde kaldırın, kuyruk kemiklerinizi pubisinize doğru çok hafif bastırın. Şimdi başınızı kaldırın, üst gövde ve ellerinizi yerden kaldırın. Vücudunuzu alt kaburgalarda ve ön pelvis üzerinde dinliyor olacaksınız. Locust poz genel olarak arka sırtta çalışır, gerilir ve kaymış diskin normal konuma geri getirilmesine yardımcı olur.Omuz mesafesine oranla bacaklarınızı ayırın. Kollarınızı bir “T” cinsinden uzatın ve sol elinizi ayak bileğinize bırakın, beline bükmeden dokunmaya çalışın. Sağ eliniz T şeklini koruyarak gökyüzüne bakan bir şekil alacaktır. Karşı tarafta da aynı işlemi tekrarlayın. Trikonasana omurganızı uzatır ve esnekliği arttırır.Uyluklarınız yere paralel olarak yere dizin. Şimdi, gövdesini bacaklarının üstüne ve alnındaki zemine dayamış olarak bükün. Kollarınızı öne doğru yere uzatarak veya geriye doğru ayak bileklerini tutarak uzatabilirsiniz. Bu, kaslarınızı hafifçe gerginlik olmadan uzatır ve kan dolaşımını normalleştirir.

Bacaklarınızı kalçanıza doğru bükün. Kollarınızı geriye döndürün ve avuç içi aşağı bakacak şekilde omuzlarına yakınlaştırın. Vücudunuzu, boynunuz ve sırtlarınız kemerli olacak şekilde kaldırın başınız omuzlarınız arasına asılı olsun. Başlangıçta destek alabilirsiniz; çünkü bu ara bir poz ve yavaş yavaş ona hakim olabileceksiniz. Omurilik kanalını güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda vücudunuzdaki kan dolaşımını da düzenler.

 

 

yoga, meditasyon, yoga yararları, sağlık yogası

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like