Yüksek Kolesterol Öldürücü Olabilir

Yüksek Kolesterol Öldürücü Olabilir

Yüksek Kolesterolün Stresle Bağlantılı Olduğu ortaya çıktı. Aşırı stres, hormonal dengesizliğe ve yüksek kan kolesterol düzeylerine yol açarak çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. İyi ve kötü kolesterol vardır; iyi kolesterol bizim dostumuzdur, iyi kolesterolü artırmak sağlıklı yiyecek alımını artırın ve düzenli olarak egzersiz yapın. Cinsiyet, yaş, aile öyküsü, kilo, diyet ve yaşam biçimi vücudunuzdaki kolesterol düzeylerini etkileyen temel faktörlerdir. Bunlardan yaşınızı, cinsiyetinizi ve aile geçmişinizi değiştiremezsiniz, ancak kilonuzu kontrol edebilirsiniz, stres barındırmayan bir yaşam tarzına sahip olabilirsiniz. Araştırmalar aşırı psikolojik stresin kolesterol düzeylerinde bir artışa neden olduğunu göstermiştir.

Normal Kolesterol Düzeyleri

Steroid metabolit olan kolesterol, vücudunuzun her hücresinde bulunur. Karaciğerde sentezlenir. Vücudumuzda çeşitli hormonlar ve safra suyu üretmek için kolesterol gerekir. D vitamini sentezinde de yağ asitleri bulunmasışarttır.Hücre membranlarında bulunan kolesterol, hücre geçirgenliğini artırmaya yardımcı olur. Vücudunuz kolesterol üretir, bu nedenle kolesterolü yiyecek yoluyla almamanıza gerek yoktur. Kolesterol kan ya da suda çözünmez. Kan arterlerinde biriken plak formunda, kalp ve beyin de dahil olmak üzere organlara kan akışının kesilmesi sağlanır. Böylece, aşırı kolesterol birikimi, kalp krizi veya inme nedeniyle ölüm riskini arttırır.

 

Kolesterol Kaça Ayrılır

İki tip kolesterol, Düşük Yoğunluklu Lipoprotein (LDL) veya kötü kolesterol ve Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein (HDL) veya iyi kolesterol vardır. HD HDL düzeylerini yükseltmeniz ve LDL düzeylerini düşürmeniz gerekir. Yüksek HDL seviyeleri LDL seviyelerini doğal olarak düşürmeye yardımcı olur. Amerikan Kalp Derneğine (AHA) göre, normal toplam kan kolesterol seviyeleri 200 mg / dL’nin altında olmalıdır. Kolesterol düzeyleri, 200 – 239 mg / dL aralığında olduklarında ‘sınır yüksek’ olarakkabul edilir.240 mg / dL’den yüksek kolesterol seviyelerine yüksek kan kolesterolü seviyeleri denir.

Yüksek Kolesterol ve Stres

Stresin yüksek kan kolesterol düzeyine nasıl ulaştığı araştırmada hala merak edilen ve cevabı aranan bir konudur. Stres ve kolesterol arasındaki ilişkinin doğasını anlamak için daha fazla çalışma gerekmektedir. Vücudun stresle mücadele etmesi için daha fazla enerji üreteceği düşünülmektedir. Yağ asitleri ve glikozdan daha fazla enerji üreten bu süreçte, vücut karaciğerden daha yüksek miktarda LDL’ye ihtiyaç duyar.

 

Sigara Faktörü

 

Aşırı sigara, sağlıkta komplikasyonlara neden olur. Stres altındaki insanlar aşırı derecede sigara içiyor; Veya aşırı alkol içiyorlar. Bu, bezlerin etkilenen işlevlerine yol açar ve hormonal dengesizlik ve sağlık komplikasyonlarına yol açar. Sağlıksız gıda kötü kolesterolü arttırır.Stres altındaki insanlar aynı zamanda sağlıksız bir diyet izlemeye eğilimlidirler. Aşırı stres yüzünden sosyal çekilme, duygusal yeme, hareketsizlik artışına neden olur; Hepsi daha yüksek kolesterol düzeylerine yol açar. Diyet değişiklikleri ve yaşam tarzı değişiklikleri, normal kilo ve kolesterol düzeylerini korumaya yardımcı olur. Sadece dengeli beslenme değil, normal kolesterol seviyelerinin istenen seviyeye çıkarmak için düzenli egzersizler gereklidir. Egzersizler hormonal dengeyi geliştirir. Vücuttaki kolesterol birikiminin azalmasına yardımcı olurlar. Stresli insanlar sigara içmekten ve alkol kullanımından uzak durmaya çalışmalıdır. Kısıtlanmış alkol tüketimi iyi kolesterolü yükseltmeye yardımcı olabilir, ancak kötü kolesterolün alınmasını desteklemez. Yağlı gıdalar kötü kolesterol LDL’sini arttırdığı için tüketilmemelidir. Hele ki trans yağlar asla tüketilmemelidir.Stresli insanlar genellikle çikolata ve tatlılar gibi yağlı gıdaları tüketirler. Bunlardan kaçınmaları gerekir.Aerobik egzersizler stresin düşürülmesine yardımcı olur.Akşam yemeğinden sonra gece yemekleri ve ağır tatlılardan kaçınmalısınız. Kötü yeme ve uyku alışkanlıklarını bozmak durumu kötüleştirebilir.

 

Yüksek Kolesterol İçin Diyet Kontrolü

 

Düzgün planlanmış bir diyet planı, kan kolesterolünün seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Süt ürünleri, balık, et ve kümes hayvanlarının yüksek miktarda kolesterol içermesi önlenmelidir. Az yağlı süt ürünleri, yağsız et, yağsız balıkları diyetinize sınırlı miktarda ekleyebilirsiniz. Kilolu kişilerin kilo kaybı diyetlerini ve egzersizlerini izleyerek kilo vermeleri gerekir. Yüksek bir kolesterol diyet planı, LDL kolesterolünü düşürmeye yardımcı olan ve gıdalardan kolesterolün daha az emilimini sağlayan çeşitli besleyicileri içermelidir. Diyet, daha az et ve bol sebze ve diyet lifinden oluşan meyveler içermelidir. Lif, kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve ayrıca kilo vermeye yardımcı olur. Eğer ilaç almadan kolesterolü düşürmek isterseniz, HDL kolesterolü yükseltmeye yardımcı olan gıdaları eklemeniz gerekir. Keten tohumu, keten tohumu yağı, avokado yağı, zeytin yağı, kanola yağı, fındık yağı, aspir yağı, ayçiçeği yağı, fındık, badem, ceviz ve antep fıstığı, lif bakımından zengin sebze, meyve, çilek, sarımsak, Kırmızı şarap, vs, HDL düzeylerini yükseltmeye yardımcı olabilir.

The following two tabs change content below.

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberlerinin yayınlandığı platform...

Latest posts by Enerji Mühendisliği (see all)

Enerji Mühendisliği

Güncel Teknoloji haberlerinin yayınlandığı platform...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.