Yüksek lifli besinler

Bitkilerin genellikle dış tabakalarında bulunan ve sindirilmesi çok zor olan maddelere lif denmektedir Bunlar insanın sindirim sistemine geçerler bir bir değişikliğe uğramadan karbonhidrat türü olarak çok az bir kısmı vücutta enerji olarak kullanılabilir vücudumuzda ana enerjinin kaynağı karbonhidratlardır. lifler sindirim sürecinde önemli bir etkiye sahiptirler kilo vermek isteyenler için yüksek Lifli gıdalar tüketmek hem diyetisyenler tarafından önerilmektedir hem de Doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bunun başlıca nedeni yüksek lifli gıdaların sindiriminin çok zor olmasıdır.

Çünkü vücut bunları sindirmeye çalışırken daha fazla enerji harcar az bir besin değeri olan yüksek lifli gıdaların harcanması için iki veya üç kat daha fazla enerji harcandığında vücut daha fazla kalori harcadığı için kilo verme kolaylaşır diyet yapmak isteyenler ve kilo vermek isteyenler yüksek lifli besinleri tüketirler sen daha hızlı kilo verirler. Lifli gıdalar meyvelerden sebzelerde bolca bulunmaktadır günde ortalama 10 gram lif bulunduran besinlerin tüketimi tavsiye edilmektedir.

Hangi Besinlerde yüksek Lif Bulunur

yüksek Lifli gıdalar arasında badem fıstık fasulye kaju fıstığı ayçiçek tohumları soya fasulyesi sayılabilir yüksek lifli besinler kolesterol seviyelerini de kontrol altında tuttuğu için yararlıdır Örneğin domates bir fasulye yemeklerden sos olarak kullanılabilir ton balığı domates marul soğan biber hem lezzetli bir yemek olarak tüketilebilir hem de yüksek lif oranına sahip sağlıklı bir zayıflama yemeği olabilir Orkinos ızgara olarak pişirilip tüketildiğinde günlük lif ihtiyacı nın 5 katı kadar lif alınmış olur yemeklerinizde mutlaka marul ve domates kullanırsanız günlük lif  ihtiyacınızı karşılamış olursunuz.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like