Yüksek Lisans Nedir

Yüksek lisans nedir sorusu birçok lisans öğrencisinin kafasındaki sorulardan biridir. Lisans bitiminde kendi alanında veya başka bir alanda  Tezli yüksek lisans veya Tezsiz yüksek lisans yapmak için kararsız kalan bir çok öğrenci vardır. Lisans sonrası akademik kariyerine devam etmek isteyen öğrenciler için tezli yüksek lisans yapmak ve ALES sınavına girerek 70 ve üstü puan almak, en az bir yabancı dil tercihen İngilizce dilini çok iyi bilmek gerekiyor. Bu öğrenciler bu şartları sağladıkları taktirde doktora da yapabilirler.

Akademik açıdan yolları sonuna kadar açık olur. Myo öğretim görevliği olmak isteyen öğrenciler ise yüne yüksek lisans yapmak zorundadır. Bazı üniversiteler bunun için tezsiz veya tezli yüksek lisans şartı koşmaktadır. Mühendislik tezsiz lisans kendi iş alanında daha prestijli olmak isteyenler için de faydalı olabilir. Bu öğrencilerin önündeki en büyük engellerden birisi ALES sınavı olmaktadır. ALES sınavı pratik ve hızlı çözümler isteyen bir sınavdır.

 

Sınavdan 70 almak birçok üniversitenin kapılarını aralamanızı sağlar. Mühendislik tezli yüksek lisans yapmak isteyenler kendi üniversitelerinin açtığı Yüksek lisans programlarına kabul edildiklerinde özellikle kendi alanlarında yüksek lisans yaparken tezli olarak seçmeleri faydalıdır. Bazı üniversitelerde tezsiz olarak 1 yıl süre ile öğrenim tamamlandıktan sonra ya da lisans mezunu olup lisans sonrası kendi alanında en az 2 yıl sigortalı çalışmış olmanın belgelenmesi ile de meslek yüksek okullarında öğretim görevlisi olarak çalışma şansına sahiptirler.

Meslek liselerinde teknik öğretmen olmak isteyen bir mühendis formasyon alarak ve KPSS sınavına girerek atanmayı umut edebilir.MYO için Ales ve yüksek lisans gereklidir. Fakültede (4 yıllık) hoca olmak için Ales, Yabancı dil sınavında başarı, tezli yüksek lisans gibi şartlar vardır. Sonrasında araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Doktora da yapıldıktan sonra yard. Doç Dr. Ve sonrasında Doç Dr. Ve profesörlüğe kadar yükselebilirler.

Akademisyen Yaş Sınırı

Birçok insan Akademisyen Yaş Sınırı konusunu merak eder. Bir akademisyen için 75 yaşa kadar emeklilik süresi uzatılabilir.

Yüksek lisans yaş sınırı var mı

Yüksek lisans yapmak için yaş sınırı yoktur ancak araştırma görevlisi olmak için 35 yaş sınırı vardır. Öğretim görevlisi olmak okutman olmak ya da uzman veya çevirisi olmak için yaş sınırı yoktur. Ancak tezli yüksek lisans zorunluluğu vardır. Bazı üniversitelerde yabancı dil sınavında başarı şartı aranır bazılarında ise aranmaz.Her halükarda tezli yüksek lisans yapmak daha faydalı olacaktır. Tezsiz yüksek lisans süresi 1 yıldır ancak tezli yüksek lisans alanınıza göre 2-3 yıla kadar çıkabilir.

Yüksek lisans nedir, Akademisyen Yaş Sınırı, Myo öğretim görevliği olmak, Tezli yüksek lisans, tezsiz yüksek lisans,Yüksek lisans yaş sınırı 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like