Bilim Haberleri

Yüzey Gerilmesi yüzey gerilimi Nedir

Yüzey Gerilmesi yüzey gerilimi Nedir

Bir su damlası veya civa damlası hemen hemen mükemmel bir küre şeklini alıyor. Sıvı damlalarının dış yüzeyi, elastik bir zar gibi geriliyor. Bu gerilmeye yol açan çekme kuvveti yüzeye paralel olarak etki ediyor. Bu kuvvet, sıvı moleküllerinin birbirini çekmelerinden ileri geliyor. yüzey gerilmesi nedir sorusunun cevabı işte budur.

Yüzey Gerilmesi Ne işe yarar

yüzey gerilmesi en önemli kanunlardan biridir. Devasa ağaçların, toprak altından suyu emerek, en uçtaki yapraklara kadar götürmesi yüzey gerilimi ilkesi iledir.bunu anlamak için suya bir küçük çapta boru daldırın. Suyun boruda yükseleceğini görebilirsiniz.

Suya atılan toplu iğne suda batmaz

Çünkü toplu iğneyi siz yüzeye yatay bıraktınız, yüzey gerilmesi de batmaya izin vermedi. dikey zorlarsanız yani ağırlığını arttırırsanız batar.  Yüzey gerilmesini yener. Burada önemli olan şey, iğnenin batan hacminin, taşırdığı suyun ağırlığı, iğnenin toplam ağırlığından az ise batar, çok ise batmaz.

 

İnsan Su üzerinde Yürüyebilir mi?

Bu da fiziksel olarak imkansız. İnsanın ayaklarının suya batmadan önce, tam o anda, sudan taşırdığı hacimdeki suyun ağırlığı, insanın toplam ağırlığından çok daha azdır. Bu yüzden batar.

 

 

Suya atılan demir para niye batar?

Çünkü bir nesnenin suda batmaması için bir kural var. Bu kural, suya batan hacmin taşırdığı suyun ağırlığı, paranın ağırlığından çok veya eşit olmalıdır. Gemiler de böyle yüzerler. Gemilerin denizde iken altlarına bakın, bir kat ev kadar derindedirler. O hacmin taşırdığı su, batan hacmin taşırdığı suyun ağırlığı, geminin ağırlığından daha fazladır. O yüzden gemi batmaz yüzer.

Yüzey Gerilmesi Nedir,Suya atılan toplu iğne,Suya atılan demir para

Leave a Comment

Your email address will not be published.

You may also like